SON DAKİKA
Hava Durumu

İTÜ'de Türkiye-Ukrayna İş Birliği Ofisi açıldı

Haber Giriş Tarihi: 19.04.2019 10:31
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 17:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İTÜ'de Türkiye-Ukrayna İş Birliği Ofisi açıldı


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Harkiv Ulusal Radyo Elektronik Üniversitesi (NURE) arasında geçen yıl imzalanan eğitim ve bilimsel iş birliği protokolü kapsamında İTÜ'de "Türkiye-Ukrayna İş Birliği Ofisi" açıldı.

Ofisin açılış törenine İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Şeker, Ukrayna İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman,
NURE Üniversitesi Rektörü Dr. Valeriy Semenets, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha, Ukrayna-Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Koordinasyon Merkezi Müdürü Dr. Eldar Veliev, Rektör Yardımcısı Dr. Murad Omarov, Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Dr. Olena Shpovalova ile pek çok akademisyen ve öğrenci katılım gösterdi.

İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Elektrik-Elektronik Fakültesi binasında açılan ofis, eğitim ve bilimsel araştırma alanlarında iki üniversite arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla yapılacak çalışmaların koordinasyonunu sağlayacak.Açılışta konuşan İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Şeker, üniversiteler arasında uluslararası iş birliklerinin önemine dikkati çekerek, Türkiye-Ukrayna üniversiteleri arasında İTÜ'de daha önce başlatılan iş birliği kapsamında konuları ile eşdeğeri olan Kharkiv Ulusal Radyo Elektronik Üniversitesi ile bilimsel ve teknik çalışmalarının yürütüleceği iş birliği ofisinin açılışının yapıldığını ifade etti.Şeker, İTÜ Yabancı Diller Yüksekokulu ile AB projesi kapsamında dijital teknolojiyi ve yapay zekayı içine alacak şekilde dil öğrenme projesi yapılabileceğine değinerek, "Mikrodalga tekniği, elektromanyetik teori, mikrodalga görüntüleme ve mikrodalga haberleşmeyle ilgili konularda birebir ilişkilerimiz var. Bunun haricinde Ukrayna'da siber güvenlik konusunda gelişmiş bölümler var. O konularda da ortak çalışmalar yapılabileceğini düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.Kharkiv Ulusal Radyo Elektronik Üniversitesi Rektörü Dr. Valeriy Semenets ise, her iki üniversitenin de yararına olacak şekilde personel, araştırmacı ve öğrenci değişimlerinin yapılmasının hedeflendiğini belirterek, öğrencilerin stajları, çift diploma için eğitim programının hazırlanması ve bilim insanlarının ortak çalışmalarda buluşması önerisinde bulundu.

Üniversiteye giriş sınavı şartı bulundurmadan, meslek lisesi ve düz lise mezunlarına direkt olarak bünyesinde eğitim imkanı veren NURE, 1930'da kuruldu. Eğitim dili Rusça ve İngilizce olan lisans ve lisansüstü programlarına sahip olan üniversitedeki bazı bölümlerde yüksek öğrenim kurumu denkliği bulunuyor. NURE'de 25 farklı ülkeden yaklaşık 10 bin yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görüyor.Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosluğundan da, Türkiye-Ukrayna İş Birliği Ofisi'nin açılışına ilişkin paylaşım yapıldı. Açıklamada, "büyük projeleri gerçekleştirmek için önümüzdeki şans" denildi.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.