SON DAKİKA
Hava Durumu

Japonya heyeti Tayvan’a gitti

Haber Giriş Tarihi: 22.08.2022 22:12
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2022 22:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Japonya heyeti Tayvan’a gitti


Japonya Temsilciler Meclisinden bir heyet, bugün Tayvan'daki ikili ilişkileri ve yönetim kurulu genelinde iş birliğini güçlendirmeyi amaçlayan üç günlük ziyarete başladı. Japonya Meclis Üyeleri Danışma Konseyi Başkanı Keiji Furuya, Çin'in sadece Tayvan'ı değil, Doğu Asya'nın barış ve güvenliğini de tehdit ettiğini ifade ederek, “Ortak değerlere sahip ülkeler arasında doğrudan ve yakın iş birliği esastır!” dedi.Tayvan'da artan Çin tehdidinin ardından Japonya, Tayvan'a yönelik desteğini göstermek üzere resmi temaslarda bulunuyor. Japonya Meclis Üyeleri Danışma Konseyi Başkanı Keiji Furuya, bugün Tayvan'daki ikili ilişkileri ve yönetim kurulu genelinde işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan üç günlük ziyarete başladı. Heyette, Japonya Meclis Üyeleri Danışma Konseyi Başkanı Keiji Furuya ve milletvekili Minoru Kihara da yer alıyor.“ÇİN SADECE TAYVAN'I DEĞİL, DOĞU ASYA’NIN BARIŞ VE GÜVENLİĞİNİ DE TEHDİT EDİYOR”

Havaalanında kendilerini karşılayan muhabirlere konuşan Japonya Meclis Üyeleri Danışma Konseyi Başkanı Keiji Furuya, New Taipei şehrindeki bir askeri mezarlığa defnedilen Tayvan Eski Başkan Lee Teng-hui'nin mezarını ziyaret edeceklerini, ardından Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-Wen ve Tayvanlı yetkililerle görüşeceklerini ifade etti. Furuya ayrıca, Çin'in sadece Tayvan'ı değil, Doğu Asya'nın barış ve güvenliğini de tehdit ettiğini ifade ederek, “Ortak değerlere sahip ülkeler arasında doğrudan ve yakın iş birliği esastır!” dedi.

Heyette, Japonya Meclis Üyeleri Danışma Konseyi Başkanı Keiji Furuya ve milletvekili Minoru Kihara da yer alıyor. Tayvan Dışişleri Bakanlığına (MOFA) göre, heyetin ziyareti hükumet ve halk tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. MOFA, bölgesel gerilimlere ve kurallara dayalı uluslararası düzene meydan okumalara yol açan Çin Komünist Partisi’nin otoriter yayılmacılık karşısında, ortak özgürlük ve demokrasi değerlerini savunmak için birleşmeleri gerektiğini ekledi.TAYVAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KARŞILAMA MESAJI

Tayvan Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Tayvan'ın uzun zamandır dostları Furuya Keiji ve Minoru Kihara'ya hoş geldiniz diyoruz. Japonya Temsilciler Meclisi üyelerinin ziyareti, aynı fikirde olan komşumuzun son zamanlardaki provokasyonlar karşısındaki kararlı desteğini gösteriyor. Onlara verimli ve ödüllendirici 3 günlük bir konaklama diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Tsai Ing-Wen, Başkan Yardımcısı Lai Ching-Te, Başbakan Su Tseng-Chang, Yasama Yuan Başkanı You Si-kun, Dışişleri Bakanı Jaushieh Joseph Wu ve Tayvan Başkanı Su Jia-chyuan ile görüşecek.ÇİN-TAYVAN GERİLİMİNDE NE OLUYOR?Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin lideri Şi Cinping ve ABD lideri Joe Biden görüşmesi ve ABD Savunma Bakanlığının karşı çıkmasına rağmen Tayvan’a ziyaret gerçekleştirdi. Peloisi’yi taşıyan uçak 2 Ağustos’ta yönünü Tayvan’a çevirdi. Bununla birlikte Çin SU-35 savaş uçakları Tayvan Boğazı üzerinde uçtu. Çin, Tayvan boğazına giren uçakları düşüreceğini açıkladı. Ancak, Çin’in tüm sert açıklamaları ve tehditleri havada kaldı. Pelosi Tayvan’a gece yarası indi ve Taipei’deki otelin önü Tayvanlılar ve basın mensupları ile doluydu. Ertesi sabah Pelosi ve beraberindeki heyet Tayvan Parlementosunda, Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai İng – Wen ile ortak basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasından hemen önce Wen, Pelosi’ye Tayvan’ın en büyük devlet nişanesini taktı. Hemen ardından Pelosi Tayvan’ı “Direnç Adası” olarak nitelendirdi. Pekin’den tepki gecikmedi, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi geziyi “Çin’in iç işlerine karışmak, Tek Çin politikasına ve Çin’in toprak bütünlüğüne karşı çıkmak” olarak nitelendirdi. Çin aynı zamanda Tayvan’ın altı bölgesinde eş zamanlı ve gerçek mühimmatlar ile tatbikat yürüttü.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, 6 Ağustos 2022’de bir açıklama yayımlayarak Çin Dışişleri Bakanının, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin bu hafta başlarında Tayvan’a yaptığı ziyaretin “Çin’in egemenliğini” ihlal eden bir eylem olduğu yönündeki iddialarını reddederek artan bölgesel gerilimler için Pekin’i suçladı.
Bakanlık basın açıklamasında, Çinli Bakan Wang Yi’nin söz konusu ziyarete ilişkin olarak “Çin’in egemenliğini ihlal ettiği” ve “Tayvan Boğazı’nın barış ve istikrarını baltaladığı” iddialarını geri çevirdi, Pekin’in Pelosi’nin Taipei’ye yaptığı 25 yıl içerisindeki en üst düzey Amerikan resmi ziyaretini, Tayvan yakınlarındaki sularda “tehlikeli askeri tatbikatlara başlamak için bir bahane” olarak kullandığını belirtti.

ABD’nin uçak gemisi USS RONALD REAGAN, Tayvan çevresinde planlandığından daha fazla devriye atacağını duyurdu.
Çin’in 7 temmuz bitmesi planlanan Askeri tatbikatı belirtilen tarihte bitmedi.
Tayvan ordusu buna cevap olarak 9 ve 11 Ağustos tarihleri arası Çin’e yakın kıyı şehri Fengshan’ın Pingtung sahilinde Tianlei Tatbikatı’na(Gök Gürültüsü) başlattı. Tatbikata 78 bin 155 obüs ve 6 bin 120 havan topu sevk edildi.
Tatbikata 43. Topçu Komutanı, 333. Tugay, Hualien Savunma Komutanlığı, Doğu Bölge Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Departmanı da katıldı.

TAYVAN NEDEN ÖNEMLİ?

Tayvan’daki Çip üretimi dünyada ve özelikle ABD’de yaşanan çip krizi için büyük önem taşımaktaydı. Geçen yıl, Tayvan daha ince, daha hızlı ve daha güçlü yonga setler (veya yarı iletkenler) üretme yarışına öncülük etti. En hızlı yonga setleri, yapay zeka ve yüksek hızlı bilgi işlem gibi hızla büyüyen dijital endüstrilerin önemli bir bileşenidir. En ince çipler, evlerin, arabaların, ev aletlerinin ve hatta giysilerin 5G ağları aracılığıyla akıllı telefonlara ve sesle etkinleştirilen hoparlörlere bağlanacağı yaklaşan Nesnelerin İnterneti’ne güç sağlayacak.

Bir başka deyişle Çip, 21. asır için her şeydir. Askeri ve teknolojik üretimler çiplere bağlıdır ve Çin, hem çip hem de nadir bulunan elementler konusunda ABD’yi geride bırakmış durumda.
Haliyle bunu hazmedemeyen ABD geçen hafta, Çin’i çip endüstrisinde yakalayabilmek için 52 milyar dolarlık fon ayırma kararı aldı.
Tayvan aynı zamanda en kritik 5 yarı iletken üretiminde dünyanın tartışmasız lideri konumunda.
Çin’in Tayvan’ı ele geçirmesi demek, yüksek teknolojide ABD’ye karşı tartışmasız bir küresel üstünlük kurması manasına gelmektedir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.