SON DAKİKA
Hava Durumu

Karadağ'ın Taşlıca şehrindeki İslam Birliği binasına çirkin saldırı

Müslüman Boşnaklara yönelik provokasyonların sürdüğü Karadağ'da tehdit içeren saldırı eylemlerine yenisi eklendi. Ülkedeki seçimler ile tırmanışa geçen provokasyonlar sonrası bu kez de Taşlıca (Pljevlja) şehrindeki İslam Birliği binasına saldırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 02.09.2020 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2020 15:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Karadağ'ın Taşlıca şehrindeki İslam Birliği binasına çirkin saldırı

Karadağ, hafta sonu yapılan genel seçimin ardından Müslüman Boşnaklara yönelik provokasyonlar ile çalkalanıyor. Dün gece, Taşlıca (Pljevlja) şehrindeki Karadağ İslam Birliği binasına kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendi.

Müslüman Boşnaklara yönelik provokasyonlar ile gündeme gelen Karadağ'da tehdit ve provokasyon içerikli eylemlere bir yenisi daha eklendi. Ülkedeki seçimler ile tırmanışa geçen provokasyonlar sonrası, 2 Eylül 2020 tarihinde Taşlıca (Pljevlja) şehrindeki İslam Birliği binasına saldırı gerçekleşti.

KARADAĞ'DA SİYASİ KRİZ
Karadağ’da 30 Ağustos 2020 tarihinde yapılan genel seçimler sonrası Sırp Ortodoks Kilisesine (SPC) yakınlığı ile bilinen Demokrat Cephe (DF) öncülüğündeki ittifak önemli bir başarı elde etmiş ve diğer muhalif ittifaklarla mecliste çoğunluğu ele geçirmişti. DF yanlısı aşırı Sırp milliyetçiler ilk geceden itibaren seçim kutlamalarında birçok provokatif eylem ve saldırı gerçekleştirdi. Pljevlja'da daha önce de Müslüman Boşnaklara yönelik "Türkler burada gidin" sloganları atılmış, tehditkar duvar yazıları yazılmıştı.

Balkan ülkesi Karadağ'da, hafta sonu yapılan genel seçimin ardından Müslüman Boşnaklara yönelik provokasyonlar sürüyor. Bilinmeyen kişiler tarafından 1 Eylül gecesi Taşlıca (Pljevlja) şehrindeki İslam Birliği binası hedef alındı. Binanın camları kırıldı, içeri atılan bir kağıdın üzerinde şehirdeki Müslüman Boşnaklara yönelik tehditkar ifadeler yer aldı.

TEHDİT MESAJI ATILDI: TAŞLICA'NIN SONU SREBRENİTSA GİBİ OLACAK

Camdan içeri Taşlıca'nın da 1995 yılında 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırplar tarafından katledildiği Srebrenitsa gibi olacağı yazılı kağıt atıldı. Son günlerde yapılanlar şehirdeki Müslümanlar arasında endişeye yol açtı.

KAOS ÇIKMASINDAN KORKULUYOR

Taşlıca baş imamı Samir Kadribasic, basına yaptığı açıklamada, saldırının dün gece düzenlendiğini belirterek "Bu saldırı artık çok fazla. İşlerin nereye varacağını bilmiyorum ancak karşı tarafın da tepki vermesi ile bir kaos çıkmasından korkuyorum." dedi.

DURUM SADECE MÜSLÜMANLAR İÇİN KRİTİK DEĞİL

Kadribasic, şehirdeki Boşnakların artık kendilerini güvende hissetmediğini kaydederek, bu durumun yalnızca Boşnaklar için değil diğer milletlerden Karadağ vatandaşları için de tehlikeli olduğunu ifade etti.

SEÇİM SONUÇLARI KARADAĞ'DA 1990'LI YILLARI ANIMSATTI

Kadribasic, pazar günkü seçim sonrası yaşananların Karadağ'da 1990'lı yılları anımsattığını söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.