SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan'da uranyum ve çevre tartışması

Kırgızistan'da uranyum üretiminin lisanslanması tartışmalara yol açtı.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2019 18:27
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 16:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan'da uranyum ve çevre tartışması

Kırgızistan'da uranyum üretiminin lisanslanması tartışmalara yol açtı. Kırgızistan hükûmetinin 2010'da verdiği işletme ruhsatı ile 2016'da ruhsatını uranyum üretime çeviren 'YurAsya Kırgızistan' adlı Kanada-Kırgızistan ortaklığındaki şirketin çalışmaları bölge halkının tepkisini çekti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre meclise taşınan konu ile ilgili olarak milletvekilleri tarafından ülkenin kuzeyinde Issık Gölü Bölgesi Ton İlçesi'ndeki Kızıl-Ompul adlı cevher alanında uranyum üretim ruhsatının nasıl alındığı başbakana soruldu.

Parlamentoda konuya ilişkin açıklamada bulunan Başbakan Muhammedkalıy Abılgaziyev, söz konusu uranyum yatağında çevresel etkilerin araştırılması için Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov'un başkanlığında araştırma komisyonun kurulduğunu hatırlatarak, şirketin uranyum çalışmalarını askıya aldıklarını ve şirketin üretimine devam edip etmeyeceğine komisyonun çalışmasını tamamlamasının ardından karar vereceklerini kaydetti.

http://qha.com.tr/haberler/kazakistan-uranyum-uretimindeki-liderligini-surduruyor/7819/

Abılgaziyev, 'YurAsya Kırgızistan' şirketin 2004 yılında kurulduğunu, keşif ruhsatını 2010'da aldığını 2016'da uranyum üretimi için ruhsatını yenilediğini anlattı. Bu arada, Başbakan Birinci Yardımcısı Boronov'un başkanlığında araştırma komisyon üyeleri, cevher alanını ziyaret etti.

Daha sonra bölge halkı ile görüşen Boronov, halkı sakin olmaya çağırarak, "Ben buraya Başbakanın talimatı ile geldim. Halkın talebi üzerine şirketten faaliyetlerini durdurmasını istedik. Devlet organlarından kurulan komisyon çalışmalarına başladı. Çalışmalarımızı kanunlara göre yapacağız. Çalışmalar hakkında bölge halkı da bilgilendirilecek. Şirket madendeki çalışmalarını durdurdu. Madendeki araçlar güvenli yere alındı. Bunu görmek isteyen herkes sadece hafif araçlarla gidip görebilir." diye konuştu.

Öte yandan, uranyum keşif lisansı sahibi YurAsia Kırgızistan Genel Müdürü Svetlana Meng, düzenlediği basın toplantıda, 2010'dan beri keşif lisansına sahip olduklarını, Kızıl-Ompul cevher alanında 3 buçuk ton uranyuma ulaştıklarını ifade etti. Meng, 2012 yılından bu tarafa sadece keşif için 4 milyon dolar yatırım yaptıklarını, devletin ilgili kurumların daha önce de madendeki radyasyon kirliliğinin çok düşük olduğu yönünde rapor verdiğini dile getirdi.

http://qha.com.tr/haberler/turkiye-ozbekistan-da-altin-madeni-arayacak/4205/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.