SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’a Sevgiyle festivali bu yıl sönük geçti

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2014 14:28
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2014 14:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’a Sevgiyle festivali bu yıl sönük geçti

17 Nisan’da Akmescit’te 9. geleneksel “Kırım’a Sevgiyle” festivali yapıldı. Kırım’da yaşayan halklar arasında barış ve uyumun korunması ve pekiştirilmesi amacıyla düzenlenen festival siyasi durum nedeniyle bu yıl sönük geçti.

Türk işadamları tarafından kurulan Simferopol Uluslararası Okulu (SIS) ile Kırım  Eğitim, Bilim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın organizasyonunu üstlendiği festivale öğrenciler  yarım yıldan fazla hazırlandılar.

Öğrencilerden Selim Girey Hüseyinov, QHA’ya yaptığı açıklamada,“Bugün için biz çok hazırlandık. Altı ay hazırlandık ve bugün buraya bütün halkları birleştirmek, dost olmaları için geldik. Kırım’da her şey güzel olsun, her şey düzelsin.”

2003 yılında kurulan ve 3 dilde eğitim veren Simferopol Uluslararası Okulu’nda birçok milletten çocuklar okuyor.

Festivalin temelini atan  Eğitimde Yeni Teknolojiler Şirketi Genel Müdürü Said Enver Yıldız, Kırım’daki son olaylara bakmadan okulun faaliyetine devam edeceğini belirtti.

Said Enver Yıldız QHA’ya şöyle konuştu: “Bizim programımız biraz gecikmeli bir program. Normalde “Kırım’a sevgilerle” kültür festivaliydi. Milletlerin yemeklerinin, giyimlerinin ve kuşamlarının, danslarının ve şarkılarının olduğu bir programdı. Ama Kırım’daki gelişmelerden dolayı biz Şubat ayında yapmamız gereken bu programı bakanlıkla danışarak, görüşerek gecikmiş oldu. Dolayısıyla bugünkü bu programımızda hem festival programımızda hem diller yarışmasının diller olimpiyatının ödül törenini, bir de okulumuzun yaptığı İngilizce drama tiyatrosu yarışmasının ödül törenini birleştirmiş olduk. “

“Biz burada bir eğitim kurumuyuz. 20 yılı geçti 21. yıla geçmiş olduk. Bahçesaray’daki Tankovoye ile başlayan okulumuz 2003 yılında da SİS mektebiyle 2. okul olmuş oldu. Biz eğitim ve öğretimi sadece okulda, sıralara, masalara hapsetmek istemiyoruz, eğitim bir süreç. Çocuk anaokuluna gelse, anaokulundan 11 sınıfa kadar 12-13 yol bir okulda okumuş olacaklar. 1. sınıftan gelmiş olsa 11 yıl olmuş olacak. Çocuk küçükken geliyor ama büyüyerek çıkmış oluyor. Öğrenciler bir hayatı paylaşıyor. Bu sadece derslerle olabilecek bir şey değil, onların bilgilerini, becerilerini, kültür altyapılarını oluşturabilmek için ayrıca okul harici bu tür kültür programları yapmayı uygun görüyoruz. Çocukların sosyalleşmesi için, birbirleriyle daha iyi iletişim kurabilmesi için hatta sadece kendileriyle değil toplumla da iletişim kurabilmeleri için bunun önemli olduğunu düşünüyoruz. “

“İnsanların kötü durumda moralleri bozulur, üretkenlikleri düşer, kasavet artar ama hem velilerimiz olsun, hem devlet yetkililerimiz hem de öğrencilerimizin bu tür programı yapmakla moral kazanmış olduğunu düşünüyoruz. “

Yıldız, okulun durumuna ilişkin olarak ise “Bizim için bunlar yeni meseleler. Henüz daha 2-3 aylık süreç içerindeyiz. Biz kendi yetkililerimizle görüştüğümüzde her şeyin güzel olacağını, her şeyin iyi olacağını söylediler. Bundan sonra da tabii ki yeni gelişen kanunlara göre biz de kendi okul sürecimizi gözden geçireceğiz ve yeni kanunlara göre uyduracağız kendimizi. Değişmeler olacak çünkü ülke değişimi söz konusu.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin hazırladığı, farklı halkların kültür ve geleneklerini yansıtan dans, tiyatro sahneleri ve şarkıların yer aldığı festival renkli görüntülere sahne oldu.

Konuklar arasında Kırım hükümetinin temsilcileri de vardı.

Festival çerçevesinde, okul öğrencileri, üniversite öğrencileri ve eğitim görevlileri arasında 7 dalda yapılan dans yarışmasının sonuçları da açıklandı ve ödül töreni yapıldı.

Ayrıca her yıl olduğu gibi etkinlik kapsamında konuklar Ukrain, Rus, Kırım Tatar, Türk, İspanyol, Endonezya ve Baltık devletleri mutfaklarına ait yüzlerce yemek çeşidini tatma imkanını buldular.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.