SON DAKİKA
Hava Durumu

“Kırım’da bilim, izolasyon içinde ölüyor”

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’dan Ukrayna’nın ana kısmında bulunan üniversitelere 15 bin öğrenci geçiş yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2016 19:49
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2016 19:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
“Kırım’da bilim, izolasyon içinde ölüyor”

Rusya tarafından işgal edilmesinden önce Kırım’da faaliyet gösteren ve 2014 yılında yarımadanın işgalci Rus yönetimi tarafından lağvedilerek Kırım’daki 8 yüksek eğitim kurumunu birleştiren Kırım Federal Üniversitesi’ne dahil edilen Vladimir Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi, 1 Şubat tarihinden itibaren Kiev’e taşınarak çalışmalarını yeniledi.  
 
Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın verilerine göre, Kırım’ın Rusya’nın işgali altında bulunduğu 2 yıl içinde yarımadadan Ukrayna’nın ana kısmına yaklaşık 15 bin öğrenci geçiş yaptı. Ukrayna’nın ana kısmındaki üniversitelere geçiş yapan Kırımlı öğrencilerin çoğu eğitimi Kiev Ulusal Taras Şevçenko Üniversitesi'nde devam ettirmeyi tercih etti. Taras Şevçenko Üniversitesi, 2-2,5 Kırımlı öğrenciyi kabul etti.
 
Ukrayna’nın başkenti Kiev’de çalışmalarını yenileyen Vladimir Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi Rektörü Vladimir Kazarin, QHA’ya yaptığı açıklamada, Kırım’da işgal koşullarında eğitimin gelişme perspektifleri ile ilgili fikirlerini paylaştı, Kırımlı öğrencilerin Ukrayna’nın ana kısmında karşılaştığı sorunlar ile ilgili bilgi verdi.
 
- Günümüzde Kiev’de faaliyetini devam ettiren Vladimir Vernadskiy Tavriya Milli Üniversitesi’ne geçiş yapmaya hazır olan Kırımlı öğrenciler var mı?
 
- Tabii ki var. Günümüzde, resmi elektronik postamıza binlerce başvuru geldi. Bunun dışında Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı gibi bize başvuru yapmak için başka kaynaklar da var. Kiev Ulusal Üniversitesi’nin himayesi altında olduğumuzu bilerek oraya da başvuru yapanlar var, oradan ise başvurulan bize yönlendiriliyor. Günümüzde oldukça yoğun süreç sürüyor, çünkü Parlamento’nun 17 Mart tarihinde kabul ettiği yasa değişiklikleri, öğrencilerin geçiş yapmasını oldukça kolaylaştırdı. Örneğin Rusya’nın verdiği diplomaya sahip olan öğrenciler, onları Ukrayna diplomalarına değiştirebilir, daha önce bu bir engeldi.
 
- Geçişler ile ilgili nasıl sorunlarla karşılaşılıyor?
 
- Lisansı olmayan Kırımlı üniversiteler de bize başvuruda bulunuyor. Örneğin tarım veya tıp üniversitesi. Bakanlık onlara yardımcı olmaya çalışıyor: söz konusu üniversitelerin verdiği belgeleri kabul ediyorsak, bu üniversitelerin öğrencileri de geçiş yapabiliyor, bazı sorunlar var, ama son yıl içinde sorunların yaklaşık yüzde 65’i çözüldü.
 
- Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi’nden geçiş yapan öğrenciler var mı?
 
- Çok sayıda öğrenci var, genel olarak Kırım Tatarları. Onlar kendini orada çok rahat hissetmiyor. Bu anlaşıyor.
 
- Öğrenciler, hangi nedenlerden dolayı Kırım’daki üniversitelerden Ukrayna’nın ana kısmındaki üniversitelere geçiş yapıyor?
 
- Bunun iki esas nedeni var. Birincisi, Kırım’daki işgalci yönetimin verdiği diploma Rusya hariç hiçbir devlet tarafından kabul edilmiyor. Böyle diplomaya sahip öğrenci ne Avrupa ne de Asya’da iş bulabilir. Yaklaşık bir buçuk sene önce bir Azerbaycanlı öğrencimizin olduğunu hatırlıyorum. Kırım’daki üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulmak için Bakü’ye döndü. Ama orada, kendisine Kırım Federal Üniversitesi diye bir üniversitenin olmadığı söylendi. Sonra bu öğrenci, diplomasını değiştirmek için Kiev’e geldi. Yani birinci neden, tüm uygar dünyada diplomaların kabul edilmemesi, bekli Rusya ile özel ilişkileri olan Nikaragua veya Venezuela gibi ülkelerde bu diplomalar kabul edilebilir, ama onlardan başka diplomayı kimse kabul etmez. İkinci neden, Kırım’da birleştirmiş bir üniversitede eğitim görmek, uluslararası temaslar, dünya ile bağlantılardan mahrum olmak demektir. Üniversite, kapalı bir konserve kutusu olamaz, böyle olunca üniversite ölüyor. Üniversite, sadece fikir, deneyim değişimi olan açık bir yapı olarak var olabilir. Günümüzde Kırım’da eğitim görmek, taşrada eğitim görmek gibidir.
 
- Kırım’daki üniversitelerdeki öğretim görevlileri ile ilgili durum nasıl?
 
- Çok sayıda Kırımlı öğretim görevlimiz var. Onlarda aynı sorunlarla karşılaşıyor, hiçbir uluslararası konferanslara katılamıyorlar. Kırım’da kalan meslektaşlarım, uluslararası temas olanağından mahrum kaldı. Ama bilim, temaslar olmadan ölüyor, bilim izolasyon içinde gelişemez. Bundan dolayı en faal, aktif ve hırslı öğretim görevlileri günümüzde Ukrayna’nın ana kısmında çalışıyor. Hep birlikte Tavtiya Üniversitesi’ni yeniden kuruyoruz, ama bizim bölgesel bir üniversite olmadığımız için Lviv, Kiev, Dnipropetrovsk, Zaporijya’nın en iyi öğretim görevlileri kendi hizmetlerini teklif ediyor.
 
Medine Ayedinova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.