SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Derneğinden, Kırım’daki sözde yargılamalar hakkında açıklama

Kırım Derneği, Çarşamba günü "Bahçesaray Grubu Davası" adı ile bilinen son celsesi görülecek olan sözde ve uydurulmuş davaya ilişkin bir bildiri yayımladı. Bildiride, "Kırım’ın aslî sahipleri olan Kırım Tatarları Rusya Federasyonunun bu barbarca amacına karşı mücadelesine devam edecektir." ifadelerine vurgu yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2020 10:05
Haber Güncellenme Tarihi: 14.09.2020 10:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Derneğinden, Kırım’daki sözde yargılamalar hakkında açıklama

Kırım Derneği, Çarşamba günü son duruşması yapılacak "Bahçesaray Grubu Davası" adı ile bilinen sözde davaya ilişkin bir bildiri yayımladı. Bildiride, "Kırım’ın aslî sahipleri olan Kırım Tatarları Rusya Federasyonunun bu barbarca amacına karşı mücadelesine devam edecektir." ifadelerine vurgu yapıldı.

Kırım Derneği tarafından Kırım’daki sözde yargılamalar hakkında 14 Eylül 2020 tarihinde bir bildiri yayımlandı.

Derneğin söz konusu açıklaması şöyle:

"Rusya Federasyonu’nun vatanımız Kırım’ı işgaline karşı demokrasi ve hukuk ilkelerine bağlı direnişini sürdüren Kırım Tatarlarına yönelik işgalci Kremlin rejiminin baskılarının bir diğerine de 16 Eylül 2020 Çarşamba günü hep birlikte şahit olacağız. 'Bahçesaray Grubu Davası' adı ile bilinen sözde ve uydurulmuş davanın son celsesini hep birlikte göreceğiz.

Kırım’ı işgal ederek yeryüzü cenneti vatanımızı komşu devletler, Türkiye ve dünyaya yönelik bir tehdit oluşturacak şekilde askerî bir üsse dönüştüren Rusya’nın bu uydurma ve sözde davalarla amacı Kırım’da Rus hukuksuzluğu ve haydutluğuna direnen Kırım Tatarlarını baskı altında tutmak ve yıldırmaktır. İşgalin başlangıcından bu yana Çarlık, Sovyet ve bilhassa Stalin rejiminin gayesini aynen benimseyen bugünkü Kremlin rejiminin Kırım’ı Kırım Tatarsız bırakma siyaseti değişmeksizin devam etmektedir.

Kırım’ın aslî sahipleri olan Kırım Tatarları Rusya Federasyonunun bu barbarca amacına karşı mücadelesine devam edecektir.

Uluslararası hukuk ve evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde Kırım’da herhangi bir yargılama ve yönetim yetkisine sahip olmayan Rusya Federasyonunun, Kırım Tatarlarına karşı baskı ve yıldırma gayesi ile açtığı sözde davaların tamamı mutlak butlan ile batıl yani yok hükmündedir. İnsanlık vicdanı; bu sözde davaları açan, yargılamayı yürüten ve bu dava komedyasında Kırım Tatarlarına karşı işlem ve eylemlerde bulunanları tarihin kara sayfalarında yer alan suçların failleri ile aynı kategoride yargılamış ve gerekli hükmü vermiştir.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında “adil yargılanma hakkı” ilkelerinin diğer haklarla birlikte açıkça çiğnendiği bu sözde yargılamaların tek sonucu Kırım Tatar halkının mücadele azminin artması olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

8 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK HAKKINDA 15 İLE 21 YIL ARASI HAPİS İSTEMİ

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan İkinci Bahçesaray Grubunun davasının görüldüğü Güney Askeri Bölge Mahkemesinde 31 Ağustos 2020 tarihinde yapılan duruşma sırasında Rus savcının 8 Kırım Tatar siyasi tutsak için talep ettiği cezayı açıkladığı bildirilmişti.

Rus savcı, güya sözde “terör örgütünün faaliyetlerinin organize” etmekle suçlanan Süleyman (Marlen) Asanov için 20 yıl hapis ve 800 bin ruble para cezası, Memet Belalov için 21 yıl hapis cezası, Timur İbragimov için 20 yıl hapis cezası istedi.

Öte yandan, güya “terör örgütü faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Server Zekiryayev için 15, Server Mustafayev için 17, Seyran Saliyev için 19, Ernes Ametov için 17,5 ve Edem Smailov için 17,5 yıl hapis cezası talep edildi.

6 KIRIM TATARI EKİM 2017’DEN BERİ TUTUKLU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray şehrinde, 11 Ekim 2017 tarihinde işgalci kolluk kuvvetleri, Kırım Tatar aktivistlerin evlerinde arama düzenledi. Evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarının; Salaçık Kafe’nin sahibi Süleyman Asanov, evinde üçüncü kez arama yapılan aktivist Seyran Saliyev, sivil aktivist Timur İbragimov, Server Zekeryayev, Memet Belalov ve Ernest Ametov olduğu açıklandı.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

İşgalciler, 21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine düzenlendiği belirtildi. Diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine gerçekleştirildiği bildirildi.

İşgalciler, Süleyman Asanov, Memet Belalov, Timur İbragimov’u “terör faaliyetlerini organize etme”, diğer 5 Kırım Tatarını ise “terör faaliyetlerine katılma” suçuyla yargılıyor.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.