SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’ın Zuya köyü TİKA’nın desteğiyle yeni okul binasına kavuştu

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2010 14:10
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2010 14:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’ın Zuya köyü TİKA’nın desteğiyle yeni okul binasına kavuştu
Kırım Özerk Cumhuriyeti Karasupazar bölgesinde bulunan Zuya köyü sakinleri yeni okul binasına kavuştu.

Öğrencilerinin %95'ini Kırım Tatarlarının oluşturduğu Zuya okulu, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nde faal olan 15 Kırım Tatar Okulu (milli mektep) içinde eğitim binası yetersiz okullar listesinde ilk sıralarda yer alıyordu. TİKA tarafından yaptırılan yeni okul binası, spor salonu ve kazan dairesi ile Zuya Okulu bölgedeki en iyi okullar arasında sayılabilecek bir konuma ulaştı.

Karasupazar Valiliği ve bir Ukrayna devlet kurumu olan "Milletler arası İlişkiler ve Sürgün Edilen Halklar Komitesi" işbirliğinde gerçekleştirilen proje ile TİKA Ukrayna Program Koordinatörlüğü, Zuya okulu binasının eski ve eğitim için yetersiz olduğunu tespit etmiş ve 2007 yılı sonunda Zuya köyü için eski okul binasının yanına yeni bir okul binasının yapılması çalışmalarını başlatmıştı.

TİKA tarafından yürütülmekte olan "Kırım Özerk Cumhuriyeti Eğitim Altyapısına Destek Projesi" kapsamında, Zuya Okulu için yaptırılacak okul binasının projesi yerel kuruluşlarla işbirliği içerisinde hazırlandı. 4 derslikli, bir laboratuar sınıfı, birinci sınıf öğrencileri için içinde banyo ve tuvaleti de olan 2 yatakhanesi, mutfak, çamaşırhane, öğretmen odası ve sağlık odası gibi bölümleri de olan okul binasının yanına soyunma odaları ile beraber bir spor salonu ve ilerdeki muhtemel ihtiyaçlar için kullanılabilecek geniş bir bodrum katı da ilave edilerek Zuya okulunun bugün ve yakın gelecekteki her türlü ihtiyacına cevap verecek bir okul tasarlandı.
Zuya köyüne yeni inşa edilen okul binasının çevre düzenlemesi de yapılarak en az 100 ilave öğrencinin modern şartlarda eğitim görmelerine olanak sağlandı. Bununla birlikte Zuya eski okul binasında bulunan kazan dairesinin hem yetersiz hem de sık sık arıza yapmasından dolayı inşa edilen okul binasının yanında yeni bir kazan dairesi de yapıldı. Yeni okul binasının açılmasıyla birlikte şu anda 150 öğrencinin eğitim gördüğü okulda başka köy ve okullardan yaklaşık 100 öğrencinin daha gelmesi bekleniyor.

Zuya okul müdürü Elmira Belâlova, "Köyümüzde ana dilinde eğitim almak isteyen ama okulumuzun imkanları yeterli olmadığı için Rusça eğitim veren okullara giden 200 öğrenci bulunmakta. Şu an okulumuzda 148 öğrenci okumakta. Artık okulumuza ek bina yapıldığı için önümüzdeki eğitim yılında öğrenci sayımız 200'e ulaşacak ve takip eden yıllarda bu sayı daha da artacaktır. TİKA tarafından yeni yapılan bu okul binası ile yemekhane ve okul öncesi sınıf açılması ihtiyacımız giderilmiştir. Ayrıca, biyoloji, fizik, kimya gibi fen derslerinin anadilde okutulması imkanı sağlanmıştır. Yapılan spor salonunun ilimizdeki hem en yeni hem de en geniş spor salonlarından biri olması dolayısıyla il çapında turnuvaların düzenlenmesi imkanı da mümkün olacaktır. Okulumuz ve Zuya halkı adına Kırım Tatar halkına her zaman dost ve yardım elini uzatan, gönüllerimizi coşturan TİKA’ya teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yeni yapılan okul binası Karasupazar Valiliği, Milletler arası İlişkiler ve Sürgün Edilen Halklar Komitesi, okul idaresi ve TİKA uzmanlarından oluşan bir heyet tarafından incelendi ve tam not aldı.
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.