SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar aktivist Ruslan Süleymanov, Kırım'dan Rusya'ya nasıl kaçırıldığını anlattı

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 27 Mart tarihinde düzenlenen toplu baskınların ardından alıkonulan ve daha sonra tutuklanan Kırım Tatarlarının Akmescit’ten Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrine nasıl kaçırıldıkları belli oldu.

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2019 18:28
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2019 18:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar aktivist Ruslan Süleymanov, Kırım'dan Rusya'ya nasıl kaçırıldığını anlattı
http://qha.com.tr/haberler/isgalci-gucler-kirim-tatar-mahallesini-kusatti/12176/

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 27 Mart tarihinde düzenlenen toplu baskınların ardından alıkonulan ve daha sonra tutuklanan Kırım Tatarlarının Akmescit’ten Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrine nasıl kaçırıldıkları belli oldu.

Avukat Lilya Gemeci, Rostov-na-Donu tutukevinde tutulan siyasi tutsak Kırım Tatar aktivist Ruslan Süleymanov’u ziyaret etti. Süleymanov’la yaptığı görüşmeden sonra açıklama yapan avukat 23 Kırım Tatar aktivistin Akmescit’ten Rostov-na-Donu şehrine uçakla götürüldüğünü bildirdi.

Gemeci, “Uçaktaki tüm pencerelerin kapalı olduğunu, uçaktan çok tehlikeli suçlular gibi kafalarına şapkalar geçirilmiş ve gözleri kapalı şekilde indirildiklerini söylediler. Ruslan birkaç gün boyunca nerede bulunduğunu anlamadığını anlattı. O sadece dün tutukevindeki hücreye bazı belgeler getirildikten sonra Rostov-na-Donu’da bulunduğunu anlamış. Ruslan Süleymanov ve diğer tutsaklar akrabalarının bulundukları yer hakkında bilgilendirilmesini ve Ukrayna konsolosu Taras Malışevskiy’e haber verilmesini istediler ancak istekleri reddedildi.” açıklamasında bulundu.

Avukat, Ruslan Süleymanov’un tek başına uzunluğu 6 metre, genişliği ise 1,5 metre olan hücrede devamlı kamerayla gözetim altında tutulduğunu da söyledi.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA YÖNELİK BASKILARI TAM GAZ DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

http://qha.com.tr/haberler/polozov-isgalci-yonetimin-yaptiklari-1944-surgununu-hatirlatiyor/13808/

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

http://qha.com.tr/haberler/dunyanin-farkli-yerlerinden-kirim-tatarlarina-destek/14348/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.