SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar iş adamı Resul Velilâyev serbest bırakıldı

Bir yıldır Moskova’nın Lefortovo tutukevinde tutulan Kırım Tatar iş adamı, hayırsever Resul Velilâyev’in serbest bırakıldığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 24.04.2019 14:32
Haber Güncellenme Tarihi: 24.04.2019 14:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar iş adamı Resul Velilâyev serbest bırakıldı

Bir yıldır Moskova’nın Lefortovo tutukevinde alıkonulan Kırım Tatar iş adamı, hayırsever Resul Velilâyev’in serbest bırakıldığı bildirildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal konu ile ilgili yaptığı ilk açıklamada, Velilâyev’in Moskova kenti dışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakıldığını tahmin ederek, “Büyük ihtimal dava incelemesi sürerken o Moskova’da kalmaya devam edecek.” diye kaydetti.

Resul Velilâyev ve Ali Bariyev’in avukatları ile yakınlarının onların tutukevinden bırakılmaları için çok çaba gösterdiğini ifade eden Celal, “Görünüşe göre iddia makamı onların tutuklu kalmalarının gerekli olmadığına karar verdi. Ancak sürekli olarak karşımıza çıkan deneyimlere göre, ilk önce birisi parmaklıklar arkasına atılıyor daha sonra ise buna değip değmeyeceği inceleniyor. Çoğu zaman Kırım Tatarları da dahil olmak üzere insanlara karşı uygulanan sınırlayıcı tedbirler uygunsuz.” dedi.

Daha sonra Celal'in tahmin ettiği üzere bir yıldır Moskova’nın Lefortovo tutukevinde alıkonulan Kırım Tatar iş adamı, hayırsever Resul Velilâyev’in Moskova kenti dışına çıkış yasağı şartıyla tutukevinden serbest bırakıldığı duyuruldu.

http://qha.com.tr/haberler/cubarov-putin-stalin-in-yaptiklarini-tekrarliyor/5637/ İŞGALCİLER RESUL VELİLÂYEV’E AİT ŞİRKETE BASKIN DÜZENLEDİ

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Karasupazar şehrinde 26 Nisan 2018 tarihinde işgalciler Kırım Tatar iş adamı, hayırsever ve Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Ali Bariyev, Asan Bariyev, Remzi Veliâyev, Resul Velilâyev, Ekrem Velilâyev, Zera Velilâyeva ve onların ayrı evlerde oturan yetişkin çocuklarının evlerinde arama düzenledi. Bunun yanı sıra Velilâyev kardeşlere ait “KrımOpt” şirketinin diğer bölgelerdeki ofislerinde ve mağazalarında da aramalar yapılmıştı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri tarafından yapılan baskınlar sırasında çok sayıda silahlı özel tim görevlisi bulunmuş ve arama alanları kordona alınmıştı.

http://qha.com.tr/haberler/kirim-tatar-is-adamlarinin-esareti-uzatildi/10685/ 2 KIRIM TATARI GÖZALTINA ALINDI

Aramadan sonra "KrımOpt" şirketi Müdürü Ali Bariyev FSB tarafından gözaltına alınarak bilinmeyen bir yere, Resul Velilâyev ise aramadan sonra Akmescit’teki sözde Soruşturma Komitesinin ofisine götürülmüştü. Arama sırasında ayrıca Rüstem Velilâyev (Resul Velilâyev’in oğlu) ve Zera Velilâyeva da (Resul Velilâyev’in kardeşi) gözaltına alınmışlardı ancak daha sonra serbest bırakılmışlardı.

İŞGALCİLERİN HANGİ GEREKÇEYLE ARAMA YAPTIĞI BİLDİRİLDİ

Hayat Radyosu'na yaptığı açıklamada, Karasupazar’daki baskın ile ilgili bazı ayrıntıları paylaşan gazeteci Taras İbragimov, söz konusu aramaların Rusya Ceza Kanununun 238. Maddesi (güvenlik gereksinimlerine uygun olmayan ürünlerin saklanması ve satılması) gereğince yapıldığını bildirmişti.

VELİLÂYEV VE BARİYEV MOSKOVA’DAKİ LEFORTOVO TUTUKEVİNDE

Resul Velilâyev ile Ali Bariyev, baskından hemen sonra alıkonuldukları gece Moskova’daki Lefortovo hapishanesine gönderilmişlerdi. İki Kırım Tatarı hakkında Rusya Ceza Kanununun 238. Maddesinin 2. Fıkrası uyarınca (Güvenlik taleplerini karşılamayan malların, ürünlerin, işlerin veya hizmetlerin üretimi, depolanması, taşınması veya satışı) tutuklama kararı alınmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.