SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Tatar STK'larından basın açıklaması: "Kırım, S-400 füzelerine feda mı ediliyor?

Kırım Tatar STK'larından basın açıklaması: "Kırım, S-400 füzelerine feda mı ediliyor?

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2019 21:49
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2019 17:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Tatar STK'larından basın açıklaması: "Kırım, S-400 füzelerine feda mı ediliyor?

Eskişehir Kırım Derneği, Kırım Gelişim Vakfı ve Eskişehir Kırım Halkbilim Derneği tarafından basın açıklaması yapıldı.

Açıklama metni 1 Temmuz 2019 tarihinde Eskişehir Kırım Derneği binasında; Eskişehir Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Evren Olcay, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit ve Eskişehir Kırım Halkbilim Araştırma Derneği Başkanı Recep Şen'in bir araya gelmesiyle okundu.

Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Olcay'ın okuduğu ortak basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

"2014 yılının şubat ayında tüm dünyanın gözü önünde anavatanımız Kırım toprakları Rusya tarafından işgal edilmiş ve o günden bugüne Kırım'da yaşayan soydaşlarımız birçok insan hakkı ihlali ve olumsuzluklarla karşılaşmıştır. Çağdaş dünyanın tanımadığı bu işgal sebebiyle, 2014 senesinde Avrupa Konseyi Parlamenterle Maclisi tarafından yaptırım uygulanarak Rusya'nın temsil ve oy hakkı elinden alınmıştır. İşgal süreci halen devam ederken ve Rusya her türlü kanun tanımaz tutumunu sürdürürken 25 Haziran 2019 tarihinde yeni bir oylama yapılarak Rusya, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisine 5 yıl aradan sonra anlam verilemez bir şekilde kabul edilmiştir.

Ancak esas dikkat edilmesi gereken bir husus ise; Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 25 Haziran 2019'da Rusya'nın AKPM'ne dönmesine ilişkin yapılan oylamada bir milletvekili hariç Moskova'ya tam destek vermiş olmasıdır. Avrupa Konseyi'ndeki oylamaya katılan Türk delegasyonunda; AKP üyesi 5, CHP üyesi 2, MHP üyesi 1 ve HDP üyesi 2 milletvekili kabul oyu kullanmıştır. Oylamaya İYİ Parti milletvekili Zeki Hasan Sidali katılmayarak heyet kararına uymamıştır.

Kırım'ı işgal eden Rusya'ya verilen destek Türkiye'de yaşayan Kırım Türklerini üzmüş ve rencide etmiştir. Özellikle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi AKP Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay'ın evet oyu vermesi Eskişehir'de yaşayan on binlerce Kırım Tatarı tarafından hoş karşılanmamaktadır.

7 Haziran 2018 tarihinde Ankara'da düzenlenen bir toplantıda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kırım davasını hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Kırım'ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız demiştir. Sayın Bakan Avrupa'daki bazı ülkelerin Kırım'ı unutmaya başladıklarını söylemiş, Türkiye her zaman Ukrayna'nın sınır ve toprak bütünlüğünden yana olmuştur ve Ukrayna'nın egemenliğini desteklemiştir. Bu çerçevede yine Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız ve her platformda bunu dile getirmeye devam edeceğiz. Ukrayna'ya verdiğimiz desteği sürdüreceğiz" şeklinde konuşmuştur.

Bu açıklama karşısında aynı partiden olan 5 milletvekili Ukrayna ve Kırım Tatarları aleyhine olan karara destek vermişlerdir. Bu durum oldukça çelişkilidir. Yoksa Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kırım politikası S400 füzelerine feda mı edilecektir?

Kırım'ın hukuk dışı işgalini Türkiye'nin tanımaması uluslararası hukukun gereğidir. Çünkü, Avrupa Konseyi üyesi Rusya'nın Kırım'ı işgali uluslararası hukuku yok saymaktır. Kırım, Kırım Tatarlarının anavatanıdır, onların yeniden bir sürgün yaşamaması için tüm Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin desteği alınarak Kırım'ın eski statüsüne dönülmesi için gerekli her türlü girişim yapılmalıdır.

Kırım Tatar Türklerinin mücadelesine Türkiye gerekli desteği vermeli, işgalden sonra Kırım'da yaşanan insan hakları ihlallerinin önlenmesi için daha çok çaba harcamalıdır.

Bunun sağlanmasında büyük sorumluluk Türkiye Cumhuriyetine düşer. Karşılıklı ekonomik çıkarlar önemli olmakla beraber, Kırım Tatarları ile olan tarihsel ve kültürel bağın gözetilmesi gereken bir unsur olduğu unutulmamalıdır.

Günümüzde başta Eskişehir olmak üzere Kırım'daki Tatar nüfusundan daha çok Kırım Türkü Anadolu'da yaşıyorsa, bunun sebebi Kırım Hanlığı'nın Rus nüfuzuna geçmesidir. Tüm bu gerçekler gözardı edilerek tıpkı Yunanistan'ın NATO'ya geri dönüşünde verilen karar gibi Rusya'nın Avrupa Konseyi'ne geri dönüş kararına oy veren vekillerimiz tarih önünde mutlaka hesap vereceklerdir.

Bizler Kırım kökenli Türk vatandaşlarını temsilen Eskişehir Kırım Derneği, Kırım Gelişim Vakfı ve Eskişehir Kırım Halbilim Derneği olarak bu ortak bildiriyle, komisyonda Rusya lehine oy kullanan başta Eskişehir milletvekilimiz Emine Nur Günay olmak üzere siyasi parti ayırt etmeksizin tüm heyet üyelerini kınıyor, Türkiye'nin menfaatine değil Rusya'nın çıkarlarına hizmet ettiklerini düşündüğümüzü kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.