SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, fahri profesör unvanına layık görüldü

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na fahri profesör unvanı verildi.

Haber Giriş Tarihi: 09.09.2020 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 09.09.2020 17:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, fahri profesör unvanına layık görüldü

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na fahri profesör unvanı verildi.

Odesa Devlet İçişleri Üniversitesi, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu bugün düzenlenen törenle fahri profesör unvanına layık gördü.

Odesa Devlet İçişleri Üniversitesi rektörü Vyaçeslav Abroskin, Kırımoğlu’na fahri profesör unvanını takdim etti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Abroskin, Kırımoğlu’na fahri profesör unvanını takdim ettiğini bildirirken, "Çocukken, 80’li yıllarda bana birisi Mustafa Aga ile şahsi olarak tanışacağımı söyleseydi buna hayatta inanmazdım. Çünkü o zamanlarda küçük çocukken Kırım’ın Yedi Kuyu (Lenino) bölgesindeki köyde yaşarken Kırım Tatar arkadaşlarımın sayesinde bu insanı tanıyordum ve halkının vatana dönüşü uğrunda nelere göğüs gerdiğini biliyordum." ifadeleri kullandı.

https://www.facebook.com/Vyacheslav.Abroskin/posts/2460383700920956?__cft__[0]=AZVUvexONmqrW4nkXvd-1tufKZ4mzE3xjePs85uzBlPbyzUsLNPAX_EsN9HxIQywyrzQjp5c8lDtA_EHP6yEDzSLnbquC5lEzjdrOlSPtBLGFDIza2uUZ7ndOhAKzP9FOd4&__tn__=%2CO%2CP-R MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 13 Kasım 1943 tarihinde Kırım’ın Bozkoy köyünde dünyaya geldi. 18 Mayıs 1944 yılında Kırım’dan Özbekistan’a sürgün edildi. Taşkent’te tornacı olarak fabrikada çalıştı.

1969 yılında Kırımoğlu, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) İnsan Hakları Koruma Grubu kurucularından biri oldu. Verdiği insan hakları mücadelesi için 15 yılını hapis ve sürgünlerde geçiren Kırımoğlu, 1970’li yıllarda kendisine karşı açılan bir davadan dolayı açlık grevi ilan etti. Kırımoğlu açlık grevini 9 ay devam ettirdi.

1986 yılında serbest bırakılan Kırımoğlu, 1989 yılında ailesi ile beraber Kırım’a döndü. 1991 yılının Haziran ayında, Kırım Tatar Milli Kurultayı toplandı. Ardından Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) kuruldu ve KTMM Başkanı olarak da Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu seçildi.

1998 yılından bu yana Ukrayna milletvekilliği yapan Kırımoğlu, 2014 yılında Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi olarak göreve atandı.

Kırımoğlu, Ekim 1998’de Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından Kırım Tatarlarının barışçı mücadelesine katkısı nedeni ile Nansen Mülteci Ödülü layık görüldü.

Kırımoğlu bir grup batılı aydın ve bilim adamı tarafından 2011 Nobel Barış Ödülüne de aday gösterildi.

15 Nisan 2014 tarihinde de Kırım Tatarlarının Sovyet Yönetimi tarafından maruz bırakıldığı sürgünü sürekli gündemde tutan ve Ukrayna Parlamentosunda Kırım Tatarlarının temsilciliğini yapan Kırımoğlu’na, dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Cumhuriyet Nişanı tevcih edildi.

2014 yılında işgalci Rus yönetimi, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na Rusya’ya 2019 yılına kadar girişi yasakladı. Daha sonra, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki, Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkardı. Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı, Rusya Ceza Kanunu’nun üç maddesi gerekçe gösterilerek dava açıldı.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.