SON DAKİKA
Hava Durumu

KKTC Başbakanı Tatar’dan Yunanistan’a tokat gibi Türkiye yanıtı

KKTC Başbakanı Tatar’dan Yunanistan’a tokat gibi Türkiye yanıtı

Haber Giriş Tarihi: 30.07.2019 22:11
Haber Güncellenme Tarihi: 30.07.2019 22:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KKTC Başbakanı Tatar’dan Yunanistan’a tokat gibi Türkiye yanıtı

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye ziyareti öncesi Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in haddini aşan açıklamalarına yanıt verdi.

Başbakanı Tatar açıklamasında, “Bugün Kıbrıs’ta kan dökülmüyor ateş kes devam ediyorsa bu Türkiye’nin garantisi sayesindedir.” dedi.

Mitsotakis’in açıklamalarıyla birlikte Yunanistan’ın hayali politikalarının devam ettiğine dikkat çeken Tatar, “Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis’in yurt dışı ilk ziyaretini yaptığı Güney Kıbrıs’ta söyledikleri, Yunanistan’da iktidarlar değişse de Yunan politikacıların Kıbrıs’la ilgili hayalleri ve yanlış politikalarının değişmeyeceğini bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Mitsotakis’in tarihi gerçekleri saptırdığını kaydeden Tatar, "Türkiye’nin Yunanistan’ın 15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ı Helen yapmak üzere gerçekleştirdiği kanlı darbe üzerine Kıbrıs Türk Halkı’nın çağrısı üzerine, bizlerin can ve mal güvenliği için, garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs’a geldiğini inkâra kalkışıyor ama boşuna gayret gösteriyor. Yunan Başbakanı ne kadar inkâr etmeye, gerçekleri çarpıtmaya çalışırsa çalışsın, Türkiye, Kıbrıs’ın faşist Yunan Devleti’nin hegemonyasına girmesini engellemiş, Kıbrıs Türkü’nü katliamlardan korumuş, Yunanistan’a demokrasinin geri gelmesini sağlamıştır." açıklamalarında bulundu.

Tatar, “Yunanistan’ın Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkarma istemi art niyetli olduğu kadar Kıbrıs Türk Halkının beklentileri ile asla örtüşmemektedir.” ifadelerini kullandı. 

Kıbrıs Türkü’nün Doğu Akdeniz’deki menfaatinin korunacağını vurgulayan Tatar, “Bu arada, Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle tehdide kalkışan, gerekirse güç kullanabileceklerini ima eden, AB’yi yardıma çağıran Yunanistan ve Rum tarafı bilmelidir ki bizi ve Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki haklarımızı korumaktan uzak tutmaları da mümkün değildir. KKTC ve Türkiye küçük Yunanistan ile Rum kesiminin kuru gürültülerine dün olduğu gibi, bugün de yarın da pabuç bırakmayacaktır.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.