SON DAKİKA
Hava Durumu

Komadaki Rus muhalif lider Navalnıy, Almanya'ya götürülüyor

Komadaki Rus muhalif lider Navalnıy, Almanya'ya götürülüyor

Haber Giriş Tarihi: 21.08.2020 21:51
Haber Güncellenme Tarihi: 21.08.2020 21:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Komadaki Rus muhalif lider Navalnıy, Almanya'ya götürülüyor

Önceki gün toksik zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan ve halen komada olan tanınmış Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy'ın Almanya'ya sevk edilmesi için Rus sağlık yetkililerinden izin çıktı.

Rusya Federasyonu, devlet başkanı Putin'e karşı muhalefetin adından en çok söz ettiren lideri Aleksey Navalnıy'ın zehirlenmesi ile çalkalanıyor. Yakınları ve kurmayları, Navalnıy'ı Rusya'dan Almanya'ya sevk edilerek tedavisine orada devam edilmesini istiyordu. Rus sağlık yetkilileri, 21 Ağustos 2020 tarihinde Navalnıy'ın durumunun seyahat etmesine engel olmadığını ifade ederek tahliyesini izin verdi.

Rusya'nın Omsk kentinde bulunan Aleksey Navalnıy'ın Almanya'ya götürülmesi bekleniyor. Öte yandan, Rus basını bugün öğle saatlerinde Almanya'dan bir özel uçağın Navalnıy'ın bulunduğu Omsk şehrine indiğini kaydetti. Navalnıy’ın Basın Sözcüsü Kira Yarmış, Rus doktorların, Navalnıy’ın başka hastaneye nakli konusunda olumsuz görüşe vardığını ifade etmişti.

ALMANYA TEDAVİYİ ÜSTLENMEYE HAZIR OLDUĞUNU AÇIKLADI

Almanya, zehirlenme şüphesiyle yoğun bakıma kaldırılan ve şu an komada olduğu bildirilen Rus muhalif lideri Navalnıy’ı tedavi için ülkeye getirmeye hazır olduğunu açıkladı. Açıklamada, ülkeden bir uçak gönderebilecekleri ve Berlin’deki bir hastanenin tedaviyi üstlenmeye hazır olduğu ifade edilmişti. Navalnıy’ın Almanya’ya transferi için çalışmalara başlanmıştı.

MUHALİF LİDER NAVALNIY KOMADA

Navalnıy’ın, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Basın Sözcüsü Yarmış, Navalnıy’ın havaalanında içtiği çaya katılan zehir nedeniyle zehirlenmiş olabileceğini ifade etti.

Öte yandan Navalnıy’ın yoğun bakıma alındığı hastanenin doktorları, zehirlenme de dahil olmak üzere çeşitli teorileri düşündüklerini söyleyerek kesin bir teşhis henüz koyamadı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.