SON DAKİKA
Hava Durumu

Kremlin kontrolündeki sözde Zaporijjya İdaresi Başkanı, "referandum" hazırlıklarına başladıklarını duyurdu

Kremlin kontrolündeki sözde Zaporijjya İdaresi Başkanı, "referandum" hazırlıklarına başladıklarını duyurdu

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2022 22:11
Haber Güncellenme Tarihi: 09.08.2022 09:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kremlin kontrolündeki sözde Zaporijjya İdaresi Başkanı, "referandum" hazırlıklarına başladıklarını duyurdu

İşgalci Rusya, Ukrayna’nın Zaporijjya bölgesinde sözde referandum düzenleme hazırlıklarına başladı. Kremlin kontrolündeki sözde Zaporijjya İdaresi Başkanı, işbirlikçi Yevgeniy Balitskiy, “bölgenin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” referandum hazırlıklarının yapılmasını öngören kararnameyi imzaladığını duyurdu.

Rusya Federasyonu, işgal altında aldığı Ukrayna'nın güney bölgelerinde, “bölgenin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin” sözde referandum düzenleme planlarından vazgeçmiyor. Kremlin kuklası sözde Zaporijjya İdaresi Başkanı, işbirlikçi Yevgeniy Balitskiy, bugün işgal altındaki Melitopol’de yaptığı açıklamada, sözde referandum hazırlıklarının yapılmasını öngören kararnameyi imzaladığını bildirdi. Öte yandan işbirlikçi şahıs, sözde referandumun tarihi konusunda açıklama yapmadı.

RUS İŞGAL GÜÇLERİ UKRAYNA VATANDAŞLARINA BASKI UYGULUYOR

Rusya, işgal altına aldığı Ukrayna’nın güney bölgelerinde, 2014'te işgal edilen Kırım’da uyguladıkları senaryoyu takip ederek işgalin ilk aylarında referandum düzenlemeyi planlıyordu ancak yerel halkın güçlü direnişiyle karşı karşıya kalınca, bu planlarını ertelemek zorunda kaldı. İşbirlikçi yönetim, işgalin ilk günlerinden sözde referandum hazırlıklarını duyururken, Rus işgal güçleri Ukrayna yanlısı aktivistleri kaçırarak, onları işkenceye maruz bırakarak yerel halkı korkutmaya çalışıyor.

Rus işgal güçleri tarafından sözde Melitopol (Zaporijjya bölgesi) Sivil-Askeri İdaresi Başkanı olarak atanan, işbirlikçi Galina Danilçenko, haziran ayında referandum hazırlıklarına başladıklarını duyurmuştu.

HERSON’DA SÖZDE REFERANDUM HAZIRLIKLARI

Daha önce Rus işgal güçlerinin, Herson bölgesinde yasa dışı referandum düzenlemek için çalışmalar yaptığı bildirilmişti. Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, işgalcilerin sözde referandum için oy pusulaları bastığı ve Rus propagandasını yaymayı sürdürdüğü aktarılmıştı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.