SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM Başkanı Çubarov: Babasız kalan 170 Kırımlı çocuğu desteksiz bırakmamalıyız

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2019 12:16
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 17:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM Başkanı Çubarov: Babasız kalan 170 Kırımlı çocuğu desteksiz bırakmamalıyız

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, işgal edilen Kırım’daki baskılar sonucunda babasız kalan 170 Kırımlı çocuğa yardım eli uzatma çağrısı yaptı.

Söz konusu çocukların babalarının işgalci yönetim tarafından hapse atıldığını belirten Çubarov, “Kırım Tatarı ve Ukraynalı babaların onurunu kırmak ve işgale karşı çıkmalarını bastırmak için işlemedikleri fiillerle suçlanıyor. Bu çocukları desteksiz bırakmamalıyız. Babaları özgürlüğe kavuşana kadar onlara bakmalıyız.” diye kaydetti.

Para toplama kampanyasının 27 Mart 2019 tarihinde başlatıldığını belirten Çubarov, o günden beri Şevket Namatullayev’in hesabına 255 bin 932 grivna (50 bin TL) gönderildiğini ve bu paranın işgal altındaki Kırım’a iletildiğini ifade etti. Ayrıca Çubarov, Ukraynalı gönüllülerin de Kırımlı siyasi tutsakların çocukları için 76 bin grivna (16,3 bin TL) topladığını bildirdi.

Destek veren herkese teşekkür eden Refat Çubarov, “Bağış toplama kampanyası devam ediyor! Şevket Namatullayev PrivatBank hesap numarası: 4149 4390 0416 6017. Sorunuz varsa direk bana veya Şevket Namatullayev’e yazabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

http://qha.com.tr/haberler/gazeteci-naumlyuk-onlarca-kirim-tatar-cocuk-babasiz-kaldi/12330/

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE EŞZAMANLI BASKINLAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Bavurçi (Kamenka) semtinde ve Mamak (Stroganovka) köyünde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailenin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

http://qha.com.tr/haberler/kirim-tatari-baba-isgalcilerce-alikonulan-oglunun-sesi-oldu-oglum-terorist-degil/16707/

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Baskın sırasında evde bulunamayan dördüncü Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un nerede olduğu halen tespit edilemedi. Eşinin, Yayaçikov’un kaçırıldığına dair polise ihbarda bulunduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

30 Mart tarihinde işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.