SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM Başkanı Çubarov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Günü'nü kutladı

KTMM Başkanı Çubarov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Günü'nü kutladı

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2021 16:43
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2021 16:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM Başkanı Çubarov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Günü'nü kutladı

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Çubarov mesajında, “Kırım Tatar Milli Meclisi ve şahsi olarak Ukrayna'nın savunma yeteneklerini ve güvenliğini güçlendiren tüm askerlere, gönüllülere, vatandaşlara derin saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, bugün kaydedilen Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Günü vesilesiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Günü’nün, 8 yıldır devam eden Rus askeri saldırganlığı şartlarında kutlandığını vurgulayan Çubarov şu ifadeleri kullandı:

Kırım Tatar Milli Meclisi ve şahsi olarak Ukrayna'nın savunma yeteneklerini ve güvenliğini güçlendiren tüm askerlere, gönüllülere, vatandaşlara derin saygılarımı sunuyorum.

Rusya-Ukrayna savaşı sırasında Ukrayna devletini savunan ve savunmaya devam eden Kırımlı Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askerleri, gönüllüleri yürekten kutluyoruz.

Ukrayna devletinin bağımsızlığını için hayatlarını veren askerlerin yakınları ve dostlarıyla birlikte yas tutuyoruz.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri birliklerinin, Rus işgalcilerinden kurtarılan Ukrayna’ya ait Kırım'da bir an önce kalıcı mevzilerini almaları için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

6 ARALIK UKRAYNA SİLAHLI KUVVETLER GÜNÜ

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, 30 yaşında. Ukrayna Parlamentosu, tam 30 yıl önce, 6 Aralık 1991 tarihinde “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Yasası’nı” kabul etti. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra, nükleer silahlar ve nispeten modern silah, askeri teçhizatla ile donatılmış, Avrupa’nın en güçlü askeri gruplarından biri Ukrayna’ya miras kaldı. Ancak başarısız reformlar ve Ukrayna’da güçlü bir Silahlı Kuvvetlerin yaratılmasına şiddetle karşı çıkan Moskova’nın müdahalesi sonucu Ukrayna ordusu neredeyse yok edildi.

Haysiyet Devrimi, Kırım’ın işgali ve Rusya’nın Donbas’ta başlattığı askeri saldırganlığı Ukrayna ordusunun tarihinde bir dönüm noktası oldu. Ordunun yetersizliğine, ihanetlere, kayıplara, büyük baskılara ve düşmanın sinsiliğine rağmen, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri devletin bağımsızlığını savunmayı ve kendi halkını saldırganlardan korumayı başardı.

Ordusu savaş kabiliyetini geri kazanan Ukrayna, NATO’ya üye olmak istediğini açıkladı. Global Firepower Index-2021 savaş kabiliyeti sıralamasına göre, 140 ülke arasında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri  25. sırada yer alıyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle bugün Ukrayna’nın farklı yerlerinde kutlama etkinlikleri düzenlenecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.