SON DAKİKA
Hava Durumu

Kur korumalı mevduat hesaplarından stopaj alınmamasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de

Resmi Gazete: Kur korumalı mevduattan stopaj alınmayacak

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2021 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 25.12.2021 11:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kur korumalı mevduat hesaplarından stopaj alınmamasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, kur korumalı TL vadeli mevduat hesapları ile döviz hesaplarından dönüşüm kuru üzerinden TL'ye çevrilen hesaplardan elde edilen gelirlerde stopaj sıfırlandı. Karara göre, bu kişiler kazançları üzerinden hiç vergi ödemeyecek.

Kur korumalı vadeli mevduat hesapları ile döviz tevdiat hesaplarından dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilen mevduat hesaplarında sıfır stopaj uygulanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

O GELİRLERDE STOPAJ SIFIRLANDI!

Karara göre, kur korumalı Türk lirası vadeli hesaplar ile döviz hesaplarından dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilen hesaplardan elde edilen gelirlerde stopaj sıfırlandı. Sıfır stopaj oranı, kur korumalı mevduat sisteminin yürürlüğe alındığı tarih olan 21 Aralık'tan itibaren sistem kapsamında açılan tüm hesapları kapsıyor. 31 Mart 2022 tarihine kadar stopaj oranları, vadesi altı aya kadar olan hesaplarda yüzde 15 yerine yüzde 5, bir yıla kadar olanlarda yüzde 12 yerine yüzde 3, bir yıldan uzun olanlarda ise yüzde 10 yerine yüzde 0 olarak uygulanıyor.

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Karar, gerçek kişi tasarruf sahipleri için stopaj nihai vergileme olacağından, yatırımlarını bu sistemde değerlendiren gerçek kişiler açısından bu hesaplardan elde edilen gelirlerin vergisiz olacağı anlamına geliyor.

VERGİ AVANTAJI

Karar kapsamında, yüzde sıfır stopaj uygulamasından kur korumalı sistem kapsamında açılan katılma hesapları da yararlanacak. AA'nın aktardığı habere göre döviz birikimlerini dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çeviren veya Türk lirası birikimlerini bu sisteme yönlendiren tasarruf sahipleri de katılma hesaplarından elde ettikleri gelirleri için vergi avantajı elde edecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.