SON DAKİKA
Hava Durumu

Kuzey Kıbrıs'ta Kazan Tatarı ve Türkmen ressamların eserleri sergilendi

Türkmenistan ve Tataristan sanatçılarının 52 eserinden oluşan “Türkmenistan ve Tataristan Sanatçıları Sergisi”, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Sergi Salonunda açıldı.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2019 16:22
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 16:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kuzey Kıbrıs'ta Kazan Tatarı ve Türkmen ressamların eserleri sergilendi

Türkmenistan ve Tataristan sanatçılarının 52 eserinden oluşan “Türkmenistan ve Tataristan Sanatçıları Sergisi”, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi Sergi Salonunda açıldı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar tarafından açılan sergi, Türkmenistan ile Tataristan sanatçılarının Kıbrıs Modern Sanat Müzesi için özel olarak hazırladığı ve 52 eserin sergilendiği iki ayrı sergiden oluşuyor.

YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, serginin açılışında YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Sadıkoğlu, Tataristan Sanatçıları adına RabisSaliakhov, Türkmenistan Sanatçıları adına Charymyrat Yazamyradov ile UBP Genel Başkanı Ersin Tatar konuşma yaptı.

http://qha.com.tr/haberler/kibris-maliye-bakani-serdar-denktas-tan-ornek-davranis/24556/

Prof. Dr. Sadıkoğlu, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin 30’uncu sergisine ev sahipliğini yaptığını belirterek, YDÜ’nün 7 müze oluşturduğunu anlattı. Tataristan ve Kazakistan ressamlarının eserlerinde milli ruhu saklarken güzel bir şekilde uluslararası resim sanatı trendine entegre olduğunu ifade eden Sadıkoğlu, şu anda Türkmenistan, Tataristan, Özbekistan ve Kazakistan’dan 40 sanatçının ülkede çalıştay yaptığını hatırlattı.

Sadıkoğlu, konuşmasında, “İster sanat ister eğitim alanında olsun yatırımların sadece YDÜ’ye değil KKTC için büyük önemi vardır” ifadelerini kullandı.

Tataristan Sanatçıları adına konuşan Rabis Saliakhov, sergide yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, Türk dünyasının ve özel olarak da kendi vatanlarının sanatını yeni düzeye çıkartma çabası gösteren Dr. Suat İrfan Günsel’e ve YDÜ ailesine teşekkürler etti. Saliakhov, “Teknolojik olarak ne kadar gelişirseniz gelişin, hiçbir zaman geleceğimizi bilemeyiz ama umut ediyoruz ki enerjiniz ve gücünüz Kıbrıs toprağında bir sanat tapınağına dönüşecektir. Bu yolda sağlık ve başarılar dileriz” diye konuştu.

Türkmenistan Sanatçıları adına konuşan Charymyrat Yazamyradov da Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’ne Türk kardeşleri ile birlikte katkı koymaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. İnsanın varoluşunun bir sanat olduğunu ifade eden Yazamyradov, “Bir insan güzelliği yaratmak için vardır. Sanatı hiçbir dünya diline çeviremezsiniz. Tam tersine farklı dillerde konuşan insanları birleştiren sanattır. Sanat vasıtası ile inşa edilen köprüler hiçbir zaman çökmezler…” şeklinde konuştu.

http://qha.com.tr/haberler/bm-genel-sekreteri-guterres-in-kibris-raporu-taraflardan-umutluyum/21517/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.