SON DAKİKA
Hava Durumu

Litvanya Dışişleri Bakanı, Rus aşısını almayı Rus saldırganlığını finanse etmeye benzetti

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, elde edilen paralarla daha sonra Ukrayna'nın doğusunda kullanmak üzere savaş malzemesi satın alanlardan aşı alınmaması gerektiğini kaydetti. Landsbergis, Rus aşısının "hibrit silah" olarak kullanıldığını ve ülkesinin Rus aşısını satın almayacağını söyleyen Başbakan Ingrida Simonyte’nin tutumunu desteklediğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 11.02.2021 14:05
Haber Güncellenme Tarihi: 11.02.2021 14:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Litvanya Dışişleri Bakanı, Rus aşısını almayı Rus saldırganlığını finanse etmeye benzetti


Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, elde edilen paralarla daha sonra Ukrayna'nın doğusunda kullanmak üzere savaş malzemesi satın alanlardan aşı alınmaması gerektiğini kaydetti. Landsbergis, Rus aşısının "hibrit silah" olarak kullanıldığını ve ülkesinin Rus aşısını satın almayacağını söyleyen Başbakan Ingrida Simonyte’nin tutumunu desteklediğini belirtti.Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Rusya'da geliştirilen tartışmalı Kovid-19 aşısının satın alınmasını, Ukrayna'nın doğusundaki Rus saldırganlığını finanse etmeye benzetti. Litvanya'nın Delfi sitesinde yer alan habere göre, Gabrielius Landsbergis, elde edilen paralarla Ukrayna'nın doğusunda kullanmak üzere savaş malzemesi satın alan ülkeden aşı alınmaması gerektiğini kaydetti. Birçok yeni aşı üreticisinin ortaya çıkmaya başlamasıyla Sputnik V aşısı konusunun yakında güncelliğini kaybedeceği görüşünü dile getiren Landsbergis, "Elimdeki bilgilere göre artık aşılarının onayını bekleyen yüzlerce üretici var. Çoğu araştırma ve tescil sürecinden geçmese bile, yine de piyasada yeterince aşı olacaktır." dedi."RUS AŞISI HİBRİT SİLAH OLARAK KULLANILIYOR"

Landsbergis, Rus aşısının "hibrit silah" olarak kullanıldığını ve aşının Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanması durumunda bile ülkesinin onu satın almayacağını söyledi. Ayrıca Başbakan Ingrida Simonyte’nin tutumunu desteklediğini kaydeden Dışişleri Bakanı, "Sonuçta, bu parayla daha sonra örneğin Doğu Ukrayna'da kullanılmak üzere savaş malzemesi alacak olanlardan aşı almak istemiyoruz." diye devam etti. Landsbergis, Litvanya'nın aşıyı yalnızca "transatlantik kriteri" karşılayan üreticilerden almaya karar verdiğini belirtti.

UKRAYNA TESCİLİ YASAKLAMIŞTI

Bilindiği gibi, Ukrayna, Rusya’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşıların tescilini yasakladı. Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından 8 Şubat 2021 tarihinde kabul edilen karara göre, Rusya’nın Kovid-19’a karşı geliştirdiği aşı ve diğer tıbbi ilaçların tescillenmesi yasaklandı. Kararda, Kovid-19 aşılarının tedarikinin Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) çerçevesinde gerçekleştirileceği belirtildi. Kararda, Ukrayna Parlamentosu tarafından işgalci devlet olarak kabul edilen devlette Kovid-19’a karşı geliştirilen aşı veya ilaçların Ukrayna’da tescil edilmesinin yasaklandığı ifade edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.