SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'te sabit tuttu.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2019 15:22
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 15:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'te sabit tuttu.

TCMB Para Politikası Kurulundan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

"Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

SIKI PARASAL DURUMUN KORUNMASINA KARAR VERİLDİ

İç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir."

http://qha.com.tr/haberler/merkez-bankasinin-faiz-karari-oncesi-dolar-yukselise-gecti/25155/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.