SON DAKİKA
Hava Durumu

Milli deniz topu 2022'de envantere girecek

Makine ve Kimya Endüstrisi tesislerinde sadece 12 ayda üretilen yerli ve milli deniz topunun, 2022 yılı Şubat ayında TSK envanterine girmesi planlanıyor

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2021 16:23
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2021 16:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Milli deniz topu 2022'de envantere girecek

Dünyada sayılı ülkenin geliştirebildiği deniz topu silah sistemleri Makine ve Kimya Endüstrisi tesislerinde üretildi. Sadece 12 ayda üretilen yerli ve milli deniz topunun, 2022 yılı Şubat ayında TSK envanterine girmesi planlanıyor.

Türk deniz gücünün dışa bağımlılığını azaltacak olan Türkiye'nin milli deniz topu, milli savaş gemilerinin vurucu gücü olmak üzere geliştirildi. Sadece 12 ay gibi kısa bir sürede geliştirilen sistem aradaki başarılı test atışlarının ardından kullanıma sunulacak. Deniz topunun limanlarda ve seyir halindeki gemilerde testlerine de yakında başlanacak. Test ve üretim konusunda ince elenip sık dokunması ile Makine ve Kimya Endüstrisi öncülüğünde geliştirilen milli deniz topunun, 2022 yılı Şubat ayında TSK envanterindeki yerini alacağı öngörülüyor.

MKEK Gemiler için 16 KİLOMETRE ETKİLİ MENZİLLİ

Yaklaşık 17 bin parçası bulunan ve bu parçaların tamamı yerli ve milli olarak üretilen deniz topunun 16 kilometrelik etkili menzili bulunuyor. 360 derece hareket kabiliyetine sahip deniz olan top 5 farklı mod ile dakikada 80 atış kabiliyetine sahip. Dikey eksende ise 85 derece açıya kadar yükselebilmekte.

Geliştirilen sistem ile birlikte Türkiye dünyada deniz topu üretebilen sayılı ülkeler arasına girdi. Üretilen deniz topu mevcut sistemlerden farklı olarak yerli ve milli imkanlarla geliştirilen dijital kontrol sistemi ile kullanılacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.