SON DAKİKA
Hava Durumu

Milli Savunma Bakanı Akar, Kosova'da askeri törenle karşılandı

Milli Savunma Bakanı Akar, Kosova'da askeri törenle karşılandı

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2021 23:50
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2021 23:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Milli Savunma Bakanı Akar, Kosova'da askeri törenle karşılandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kosova'nın başkenti Priştine’de resmi temaslarda bulundu. Akar, Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj tarafından askeri törenle karşılandı. Bakan Akar, Türkiye ve Kosova arasındaki ilişkilere ilişkin, “Savunma, güvenlik ve savunma sanayii alanlarındaki iş birliğimiz her geçen gün gelişmekte. Bunu da büyük bir memnuniyetle takip etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmi ziyaretlerini tamamladığı Bosna Hersek'ten Kosova'nın başkenti Priştine'ye geçti. Hulusi Akar, resmi ziyaret kapsamında geldiği başkent Priştine'de, Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj tarafından askeri törenle karşılandı. Resmi törenin ardından Hulusi Akar ve Armend Mehaj baş başa görüştü. Ardından, Türkiye-Kosova heyetleri arasında görüşme gerçekleşti.

Resim "PRİŞTİNE VE BELGRAD DİYALOĞUNUN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ"

Bakan Akar, görüşmenin ardından verdiği demeçte, Türkiye-Kosova ilişkilerini değerlendirdi:

"Türkiye, bir Balkan ülkesi olarak Balkanlar'daki gelişmeleri yakından takip etmek durumundadır. Doğal olarak Kosova'nın da bizim çalışmalarımızda özel ve önemli bir yeri vardır. İlişkilerimizi, iş birliğimizi daha da geliştirmek, bu konuda olabildiğince somut destek sağlamak için devamlı görüşerek çözümler arıyoruz. Kosova'nın barış, istikrar, egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruyarak hayatiyetini sürdürmesi konusu bizler için çok önemli. Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi, hemen ardından Türkiye'nin Kosova'yı tanımasıyla başlayan bu süreç son derece yapıcı ve başarılı bir şekilde devam etmektedir. Bir tarafta ekonomik konular dahil ilişkiler gelişirken diğer taraftan da askeri konularda iş birliğimizi sürdürüyoruz. Savunma, güvenlik ve savunma sanayii alanlarındaki iş birliğimiz her geçen gün gelişmekte. Bunu da büyük bir memnuniyetle izlemekteyiz. Geçtiğimiz aylarda maalesef kuzeyde bazı sıkıntılar oldu, gerilim biraz yükseldi. Bunu endişe ile takip ettik ama geldiğimiz noktada oradaki durumun sakinleşmesini de büyük bir memnuniyetle takip ediyoruz. Priştine ve Belgrad diyaloğunun çok önemli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu diyalogla birlikte bölgedeki barış ve istikrarın gelişmesi için yapılan çalışmaları da tamamen destekliyoruz.

FETÖ ile mücadelenin burada somut şekilde sonuçlanması için karşılıklı görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu sadece ülkemiz için değil aynı zamanda Kosova için de bir tehdide dönüşebilir. Bunun da sizler tarafından bilinmesini arzu ediyoruz. Bu konuda Kosovalı dostlarımızdan somut adımlar bekliyoruz... Savunma, güvenlik ve savunma sanayii alanlarındaki iş birliğimiz her geçen gün gelişmekte. Bunu da büyük bir memnuniyetle takip etmekteyiz

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.