SON DAKİKA
Hava Durumu

Numan Çelebicihan’ın anısına edebiyat yarışması

KTMM tarafından Kırım’ın antlı şehidi Numan Çelebicihan anısına edebiyat yarışması düzenleniyor. Yarışmaya 5. ve 11. sınıf aralığında Kırım Tatar çocuklar şiir ve mektup olmak üzere iki ayrı kategoride katılabilecekler.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2022 20:40
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2022 20:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Numan Çelebicihan’ın anısına edebiyat yarışması

KTMM tarafından Kırım’ın antlı şehidi Numan Çelebicihan anısına edebiyat yarışması düzenleniyor. Yarışmaya 5. ve 11. sınıf aralığında Kırım Tatar çocuklar şiir ve mektup olmak üzere iki ayrı kategoride katılabilecekler.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), 1 Şubat 2022 tarihi itibarıyla Kırım'ın antlı şehidi Numan Çelebicihan’ın anısına “Ant Etkenmen!” başlığı altında edebiyat yarışması başlattı.

Kırım’da, Kırım Halk Cumhuriyeti'nin ilk hükumet başkanı, ilk Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın organizatörlerinden, Kırım, Litvanya, Polonya ve Belarus Müftüsü Numan Çelebicihan anısına “Ant Etkenmen!” adı altında düzenlenen edebiyat yarışması 20 Şubat 2022 tarihline kadar iki kategoride gerçekleştirilecek.

Birinci kategori Numan Çelebicihan hakkında ve onun şiirlerini veya Kırım Tatar şairlerinin vatan konusu ile ilgili şiirlerini okuma; ikinci kategori ise vatan, ana dile olan sevgi veya vatanseverlik teması üzerine “Halkımın Liderine Mektup” başlığıyla bir mektup şeklinde makale yarışması şeklinde olacak.

Kazananlara diploma ve ödüller verilecek.

ÇELEBİCİHAN ANISINA DÜZENLENEN YARIŞMANIN KATILIM ŞARTLARI NELER?

Numan Çelebicihan ve onun hakkındaki şiirlerin okunması veya Kırım Tatar şairlerinin Kırım Tatar dilinde vatansever bir tema üzerine yazdıkları şiirlerinin okunması önerilmektedir.

“Halkımın Liderine Mektup”, adı altındaki makale yarışmasında ise Kırım Tatarca vatan sevgisi, ana dilin nasıl korunacağı, Kırım Tatar halkının korunması ve savunulması gereken değerleri, aile gelenekleri hakkında konular esas olacak.

Kırım Tatar Milli Meclisi Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, yarışmaya Kırım’da 5'inci'den 11'inci sınıfa kadar öğrencilerin katılabileceği belirtildi.

Kazananlar, 5'inci ve 11'inci sınıflar arasından birinci, ikinci ve üçüncü olarak seçilecek. Katılımcı şiirin okunduğu videoyu en geç 20 Şubat 2022 tarihinde düzenleme kurulunun istiqbal2017@gmail.com e-posta adresine gönderecek.

“Halkımın Liderine Mektup”, adı altında makale yarışması da yine 5.-11. sınıf arasından aynı sıralamayla seçilecek. Makaleler en geç 20 Şubat 2022 tarihine kadar organizasyon komitesinin istiqbal2017@gmail.com e-posta adresine gönderilecek. Yarışmanın katılım kuralları şöyle:

-Katılımcı 5 dakikayı aşmamak şartıyla şiir okuyarak videosunu gönderecek.

-Kırım Tatar Türkçesinde deneme. Metindeki kelime sayısı 350-400'dür.

-Şiirlerin okunmasında müzik eşliğinde (fon müzik) kullanılabilecek.

-Milli yöresel elbiseyle katılınması öngörülüyor.

-Katılımcı her iki yarışma kategorisinde de yer alabilecek.

KAZANANLARI BELİRLEME

Okuma değerlendirme kriterleri şöyle:

-Performans becerilerinin düzeyi (0-5 puan);

-Yaş özelliklerine uygunluk (0-5 puan);

-Edebi Kırım Tatar Türkçesinde yazım standartlarına uygunluk (0-5 puan).

-Okuryazarlık ve konuşma görüntüleri (0-5 puan);

-Duyguyu yansıtabilmek, sanat, diksiyon (0-5 puan);

KIRIM TATARLARININ ANTLI ŞEHİDİ: NUMAN ÇELEBİCİHAN

Kırım Halk Cumhuriyeti hükûmetinin ilk başkanı, Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın kurucularından, Kırım, Litvanya, Polonya ve Belarus Müftüsü Numan Çelebicihan, 23 Şubat 1918’de şehit edilmişti. Numan Çelebicihan’ın ismi, Kırım Tatarlarının milli kurtuluş hareketinin liderleri arasında anılmakla birlikte, Kırım Tatarlarının kendi kaderini tayin etme hakkı için mücadelesi hakkında söz etmeyen Sovyetler iktidarı döneminde kasıtlı olarak örtbas ediliyordu. Aydın, özgürlük sever demokratik dünya toplumu için ve tabii ki Kırım Tatarları için Numan Çelebicihan ulusal dirilişi ifade ediyor ve yazdığı “Ant Etkenmen” dizelerine ithafen “antlı şehit” olarak anılıyor. Numan Çelebicihan’ın ismi, Kırım Tatarlarının milli kurtuluş hareketinin liderleri arasında anılmakla birlikte, Kırım Tatarlarının kendi kaderini tayin etme hakkı için mücadelesi hakkında söz etmeyen Sovyetler iktidarı döneminde kasıtlı olarak örtbas ediliyordu. Ancak aydın, özgürlük sever demokratik dünya toplumu için ve tabii ki Kırım Tatarları için Numan Çelebicihan ulusal dirilişi ifade ediyor. “Büyük Sunaq” köyünde 1885’te doğan Numan Çelebicihan 1908-1916 seneleri arasında İstanbul’da ve St. Petersburg’da Hukuk ve Tıp eğitimi aldı. 1908 senesinde Cafer Seydahmet ile birlikte Türkiye’de oluşan inkılap hareketlerini yakından takip etti. Kırım Tatar halkının sorunlarına çare bulmak ve çarlık idaresi altında ezilen halkının yaralarına derman olmak için büyük bir gayret ile çalıştı ve bu maksatla “Qırım Talebe Cemiyeti”ni kurdu. 1917 senesinde Kırım, Litvanya, Belarus ve Polonya Müftüsü oldu. “Qırım Müslümanları İcra Komitesi Başkanı” olarak seçildi. Bu süre boyunca, daha öncesinde olduğu gibi Kırım Tatar halkının teşkilatlanması ve kendi geleceğini eline alabilmesi için çalışmalar yürüttü. Yine aynı yıl içerisinde, Aralık ayında Birinci Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın toplanmasında büyük bir rol üstlendi ve Kurultayın idare heyetinin başkanı olarak seçildi. Kurultay’ın çalışmaları sonucunda “Kırım Tatar Halk Cumhuriyeti”nin kurulması için çalışmalar yürütülmesi kararı alındı ve kurulan hükûmetin başkanlığına Numan Çelebicihan seçildi. Kırım’ın Bolşevik kuvvetleri tarafından işgal edilmesi sonucunda Kurultay dağıtıldı ve Kırım Tatarlarının milli liderleri ya tutuklandı ya da Kırım’dan kaçmaya mecbur edildi. Tutuklanan Numan Çelebicihan 23 Şubat 1918 tarihinde Bolşevikler tarafından vahşice öldürüldü ve naaşı Karadeniz’e atıldı. Çelebicihan, ayrıca şair ve neşirci olarak tanınıyordu. Yazdığı “Ant Etkenmen” şiiri Kırım Tatarlarının milli marşı kabul edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.