SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan'ın Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Ganiev, TİKA başkanı ile görüştü

Resmi ziyaretleri kapsamında Türkiye’de bulunan Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaretten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Elyor Ganiev ve beraberindeki heyet TİKA Başkanı Serdar Çam’ı ziyaret etti.

Haber Giriş Tarihi: 08.04.2019 18:24
Haber Güncellenme Tarihi: 08.04.2019 18:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan'ın Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Ganiev, TİKA başkanı ile görüştü

Resmi ziyaretleri kapsamında Türkiye’de bulunan Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaretten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Elyor Ganiev ve beraberindeki heyet TİKA Başkanı Serdar Çam’ı ziyaret etti.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaretten Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ganiev’in, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Aliser Azamhocayev ve beraberindeki heyet ile birlikte TİKA Başkanı Serdar Çam’ı ziyaret ettiği görüşmede TİKA’nın iki ülke arasında gelişen işbirliğine yönelik katkıları ve yeni projeler değerlendirildi.

http://qha.com.tr/haberler/saglik-bilimleri-universitesi-nden-ozbekistan-acilimi/16391/

Görüşmede Ganiev, Özbekistan’da TİKA ile çok yakın ve sistemli işbirliğinin devam ettiğini ve TİKA’nın ülkesindeki yatırımlarından dolayı memnuniyetini dile getirdi. Ganiev, iki ülke arasındaki işbirliğinin dönem dönem yavaşlayan ve aksayan işbirliğinin Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arasındaki dostane ilişkiler ile yeni yeni bir evreye girdiğini belirterek işbirliğinin artarak devam ettiğini söyledi.

TİKA ile işbirliğinden dolayı çok memnun olduklarını ve bu alandaki faaliyetleri takdir ettiklerini belirten Ganiev sözlerine şöyle devam etti: “TİKA 1994’ten bu güne Özbekistan’da başta eğitim olmak üzere sağlık, içme suyu, ve altyapı gibi alanlarda yaklaşık 800 proje hayata geçirdi. Geçtiğimiz sene 50 ambulansın TİKA tarafından teslim edilmesi bizleri çok mutlu etti. Çünkü Cumhurbaşkanımız Mirziyoyev halkımızın hayat standartlarının yükseltilmesine yönelik sağlık alanındaki yatırımları çok önemsemektedir.”

http://qha.com.tr/haberler/turk-gida-sektorunden-ozbekistan-cikarmasi/15484/ "TÜRKİYE'DEN YATIRIMLARDA BÜYÜK ARTIŞ VAR"

Bir diğer önemli noktanın Özbekistan’da birçok alanda insan kaynağının yetiştirilmesi olduğunu vurgulayan Ganiev, geçen sene bu alanda 94 faaliyet gerçekleştirildiğini ve bunun Özbekistan için ilk olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özbekistan ziyareti sonrasında Türk işadamlarının ülkeyi ziyaret ederek yatırımlar yaptığını söyleyen Ganiev, 30 iş adamı tarafından 30 büyük projenin hayata geçirildiğini ifade etti. Ganiev söz konusu ziyaret sonrasında TİKA’nın faaliyetlerinin de arttığını ve çeşitlendiğini söyleyerek ziyaret sebebinin bu işbirliğini daha da geliştirmek olduğunu özellikle vurguladı.

TİKA Başkanı Çam ise Özbekistan’ın son dönemlerdeki atılımları ve dünyada açılımlarının kendilerini gururlandırdıklarını söyleyerek Türkiye ve Özbekistan arasındaki işbirliğinin iki ülke için de tarihi bir fırsat olduğunun altını çizdi. Çam, iki ülkenin Cumhurbaşkanlarının liderliğinde Türk dünyasına çok güzel dostluk mesajı verileneceğini söyledi.

http://qha.com.tr/haberler/tika-dan-ozbekistan-da-nevruz-kutlamasi/15329/

Başta İslam âlemi olmak üzere bütün dünyanın manevi, kültür ve ilim alanlarında Özbekistan’a borçlu olduğunu ifade eden Serdar Çam, o topraklara herkesin borcunun olduğunu ve biraz olsun o topraklara hizmet etmenin kendileri için gurur kaynağı olduğunu söyledi. Buhara, Semerkant ve Hiva’nın dünyaya açıldığını ve TİKA’nın hem ortak tarihi eserlerin gelecek nesillere aktarılması amacıyla hem de ülkedeki turizm potansiyelinin artırılmasına destek olmak amacıyla ülkede restorasyon çalışmalarını en kısa sürede başlatacağını dile getirdi.

Hepimiz bu coğrafyadan ilham almalıyız diyen Çam şu açıklamayı yaptı: "TİKA’nın Özbekistan’a yaptığı, yardımdan ziyade bir kardeş olarak elindekini paylaşmasıdır. 2018 yılımızı çok büyük bir başarı ve rekor ile kapattık. Bunu Özbekistan devletinin bize verdiği destek ve güç ile birlikte başardık. TİKA 2019 yılında da elinden geldiği ölçüde bu başarıları devam ettirmek için gayret gösterecek."

http://qha.com.tr/haberler/ozbekistan-in-asiklik-gelenegi-bahsi-sanati-festivallerle-yasatiliyor/16946/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.