SON DAKİKA
Hava Durumu

PKK destekçisi eski Kerkük valisinin iadesi için Irak devreye girdi

Irak, Lübnan'da bulunan eski Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in iade edilmesini talep etti.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2019 19:18
Haber Güncellenme Tarihi: 05.10.2019 16:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
PKK destekçisi eski Kerkük valisinin iadesi için Irak devreye girdi

Irak, Lübnan'da bulunan eski Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in iade edilmesini talep etti.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Irak İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bakanlığın, yurtdışında aranan Kerim ve diğer Iraklıların Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) aracılığıyla iadesi için tüm yasal yollara başvurduğu belirtildi.

Açıklamada, Irak mahkemesince "kamu malına zarar verme" suçlamasıyla Kerim hakkında yakalama kararı bulunduğu aktarılarak, Bakanlığın 21 Mayıs'ta Beyrut Interpolüne Kerim'in yakalanması için yazı gönderdiği ifade edildi.

Eski Kerkük Valisi Kerim'in geçen hafta Beyrut Refik Hariri Havalimanı'nda gözaltına alındığını ancak daha sonra kefaletle serbest bırakıldığı kaydedilen açıklamada, Kerim'in dosyasının Irak'tan Lübnan'a gönderilmesi sürecinde pasaportuna el konulduğu belirtildi.

http://qha.com.tr/haberler/kerkuk-un-pkk-sempatizani-kacak-valisi-yakalandi/36615/

Açıklamada ayrıca, Irak yargı makamlarının konuyla ilgili Lübnan'daki ilgili yetkililerle iletişimde olduğu ve uluslararası anlaşmalar gereğince Kerim'in Irak'a iade edilmesi talebinde bulunulduğu kaydedildi.

Öte yandan konuyla ilgili Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı yayın organlarında yer alan Başbakan Adil Abdulmehdi'nin Kerim'in Lübnan'da serbest bırakılmasında rol oynadığı yönündeki iddialar reddedildi.

Açıklamada, Abdulmehdi'nin konuyla ile ilgili eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği iddiaları da yalanlandı.

http://qha.com.tr/haberler/ersat-salihi-kerkuk-ten-kacan-necmeddin-kerim-i-topa-tuttu/11675/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.