SON DAKİKA
Hava Durumu

Podolyak: Bu savaşın Kırım'ın kurtuluşu ile bitmesi gerektiği açıktır

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın 2014’te Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşın Kırım’ın işgalden kurtarılmasıyla ve savaşın başlatılmasından sorumlu olan tüm Rus yetkililerin cezalandırılması ile sona ermesi gerektiğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2022 18:15
Haber Güncellenme Tarihi: 13.08.2022 18:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Podolyak: Bu savaşın Kırım'ın kurtuluşu ile bitmesi gerektiği açıktır

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın 2014’te Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşın Kırım’ın işgalden kurtarılmasıyla ve savaşın başlatılmasından sorumlu olan tüm Rus yetkililerin cezalandırılması ile sona ermesi gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Mıhaylo Podolyak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın sona ermesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, bir kere daha Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal ederek Ukrayna’ya karşı savaş başlattığını hatırlatan Podolyak, “Bu savaşın Kırım'ın kurtuluşu ile bitmesi gerektiği açıktır. Ayrıca savaş, 21 Şubat 2022 tarihli Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi tutanağında isimlerinin tek tek yazılı olduğu, sözde özel askeri operasyonun başlatılmasından sorumlu olan herkesin hukuken cezalandırılmasıyla sona ermeli.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş altıncı ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.