SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin'den salgın bahanesiyle yaptırımlardan kurtulma çabası!

Devamını oku...

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2020 15:16
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2020 15:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Putin'den salgın bahanesiyle yaptırımlardan kurtulma çabası!

Kırım'ı işgal ettiği için hakkında birçok yaptırım kararı bulunan Rusya'nın Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünya ülkelerine yaptırımların kaldırılmasını teklif etti.

Vladimir Putin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bu yıl çevrimiçi olarak yapılan Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kuruluna 22 Eylül 2020 tarihinde video mesaj ile hitap etti. Putin konuşmasında, salgın sırasında dünya ekonomisini canlandırmak için "kısıtlamalardan ve yaptırımlardan kurtulmanın" gerekli olduğunu söyledi.

BM oturumunda konuşan Putin yaptırımların kaldırılması teklifine ilişkin, "Genel olarak, dünya ticaretini engellerden, yasaklardan, kısıtlamalardan, yaptırımlardan kurtarmak, küresel büyümeyi yeniden sağlamak ve işsizliği azaltmak için ciddi bir yardımcı olabilirdi." cümlelerini sarf etti.

YARIMADADA 6 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım Yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.