SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus aktivistler: Edem Bekirov'un hapiste aldığı tıbbi bakım işe yaramıyor

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2019 11:39
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2019 17:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus aktivistler: Edem Bekirov'un hapiste aldığı tıbbi bakım işe yaramıyor

Rusya'da bir grup aktivist, işgalci mahkemece ağır hastalığı bulunmasına rağmen tutukluluk hali devam ettirilen ve kendisine gerekli tıbbi bakım sağlanmayan Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov'un durumuna ilişkin Rusya Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova’ya başvurdu.

Krım Realii haber ajansına açıklamalarda bulunan aktivist Konstantin Kotov, Bekirov’u kurtarma çağrısıyla aktivistlerin imza toplamaya başladığını bildirdi. Kotov, "Bekirov'la ilgili duruma sadece Sağlık Bakanlığı yardım edebilir diye düşündük. Bakanlık mensupları, uzman olarak Bekirov’un özel bir tıbbi bakıma ihtiyacı olduğunu bilmeliler. Hapiste aldığı yardım işe yaramıyor" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, change.org sitesinde Dr. Olga Mazurova tarafından, Bekirov’un serbest bırakılması için bir imza kampanyasını başlatıldığını bildiren aktivist Kotov, Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov'un durumuna yardım etme çağrısında bulundu.

Aktivistlerin başvurusuna ilişkin Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından, şu ana kadar herhangi bir cevap gelmedi.

SİYASİ TUTSAK EDEM BEKİROV

Herson bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov, eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı aktarılmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.