SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus askerleri, Herson'da bir tahliye otobüsüne ateş açtı: 3 ölü, 5 yaralı

Rus askerleri, Herson'da bir tahliye otobüsüne ateş açtı: 3 ölü, 5 yaralı

Haber Giriş Tarihi: 02.08.2022 12:14
Haber Güncellenme Tarihi: 02.08.2022 12:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus askerleri, Herson'da bir tahliye otobüsüne ateş açtı: 3 ölü, 5 yaralı

Rus işgal güçleri, Ukrayna’da sivilleri öldürmeye devam ediyor. İşgalciler, Herson bölgesindeki bir köyden sivilleri taşıyan bir tahliye aracına ateş açtı. Saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti.

Rus askerleri Ukrayna’da bir savaş suçu daha işledi. İşgalciler, dün Rus işgali altındaki Herson bölgesinde bulunan Starosillya köyünden tahliye olmak isteyen 7 sivili taşıyan bir minibüse ateş açtı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Güney (Pivden) Operasyonel Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Ruslar, tanksavar füze sistemiyle sivil minibüsüne ateş açtı. 3 kişi öldü, 5 yaralandı.” denildi. Yaralılardan ikisinin ağır durumda olduğunu belirtildi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.