SON DAKİKA
Hava Durumu

"Rus işgalcilerin Kırım'da öleceği gün gelecektir"

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2022 14:46
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2022 14:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Rus işgalcilerin Kırım'da öleceği gün gelecektir"

İşgalci Rus birlikleri Zaporijjya bölgesinde ve özellikle ülkenin güneyindeki bazı bölgelerinde etkili olmaya çalışıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, konuyla ilgili, "Rus birlikleri stratejik olarak hazır değil. Askerlerimiz işgalcilerin savaş potansiyelini yok edecek." dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 17 Ağustos akşamı yayınladığı videoda Rus işgalcilerin Ukrayna'nın güneyindeki saldırılarına değindi. Zelenskıy mesajında, "Ukrayna askerleri işgalcilerin potansiyelini adım adım yok edecek. Özellikle Zaporijjya'da, güneyde, ülkenin doğusunda ve işgal altındaki Kırım'da öleceği gün gelecektir." diye konuştu.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Zelenskıy, şu anda Avdiyivka, Bahmut, Harkiv bölgelerinde ve diğer bazı bölgelerde şiddetli çatışmaların yaşandığını da sözlerine ekledi. Aynı zamanda, işgalci Rus birliklerinin saldırılarına karşı savaşan Ukrayna ordusuna ve Ukrayna'ya destek olan ülkelere minnettarlığını dile getirdi.

UKRAYNA RUSYA SAVAŞI DEVAM EDİYOR Rusya-Ukrayna savaşında

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş altıncı ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.