SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus ordusu Dnipropetrovsk bölgesini vurdu: Anaokulu ve kilise zarar gördü

Rus ordusu Dnipropetrovsk bölgesini vurdu: Anaokulu ve kilise zarar gördü

Haber Giriş Tarihi: 03.08.2022 10:46
Haber Güncellenme Tarihi: 03.08.2022 14:58
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus ordusu Dnipropetrovsk bölgesini vurdu: Anaokulu ve kilise zarar gördü

Rusya, cephe hattına yakın bulunan Dnipropetrovsk İline saldırmaya devam ediyor. Rus işgal güçleri 2 ile 3 Ağustos’u bağlayan gecede Krıvıy Rig bölgesine saldırdı. 

İşgalci Rus ordusu bu gece yine Ukrayna’nın Dnipropetrovsk İline bağlı Krıvıy Rig bölgesine saldırdı. Dnipropetrovsk Bölge Askeri İdaresi Başkanı Valentin Rezniçenko, bu sabah yaptığı açıklamada, “Düşman topçularıyla Zelenodolsk ve Apostolove olmak üzere iki kasabaya saldırdı. Apostolove zarar görmedi. Öte yandan düşmen Zelenodolsk yakınlarındaki Velıka Kostroma köyüne isabet etti. Köydeki anaokulu ve kilise zarar gördü. Ayrıca Rusların elektrik hattına zarar vermesi sonucu köy elektriksiz kaldı.” ifadelerine yer verdi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.