SON DAKİKA
Hava Durumu

Ruslar, BM ile konuşmamaları için Zaporijjya nükleer santrali işçilerine işkence uyguluyor

Zaporijjya nükleer santrali personeli, Rus işgal güçlerinin Avrupa'nın en büyük nükleer santralindeki Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı teftişi öncesinde, güvenlik risklerini ifşa etmelerini istemediğini söylüyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2022 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 27.08.2022 12:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ruslar, BM ile konuşmamaları için Zaporijjya nükleer santrali işçilerine işkence uyguluyor

Zaporijjya nükleer santrali personeli, Rus işgal güçlerinin Avrupa'nın en büyük nükleer santralindeki Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı teftişi öncesinde, güvenlik risklerini ifşa etmelerini istemediğini söylüyor.

İşgalci Rusya'nın içinde ve çevresinde askeri hareketlilik ile Avrupa başta olmak üzere dünyaya karşı tehdit unsuru olarak kullandığı Zaporijjya Nükleer Santrali'nde, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın teftişi sebebiyle santral çalışanlarının üzerindeki baskı arttırılmış durumda. Avrupa'nın en büyük nükleer santralindaki ihlal ve ihmallerini örtbas etmek isteyen işgalciler, tesis görevlilerine santrali işletmeye zorlamak amacıyla işkence uyguluyor. Yine işgalcilerin, Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) teftişi öncesinde, santral çalışanlarının konuşmalarını engellemek için baskı altında tuttukları da ifade ediliyor.

İŞGALCİLER BİRÇOK SANTRAL ÇALIŞANINI TUTUKLADI

İsminin açıklanmaması koşuluyla The Telegraph'a konuşan bir mühendis, Zaporijjya Nükleer Santrali'ndeki birçok meslektaşının işe giderken tutuklandığını söyledi.

"Artık ordularının zayıf olduğunu anlıyorum ama FSB servisleri çalışıyor." diyen mühendis, Rus istihbaratı tarafından santralde gözaltı ve işkence amacıyla kontrol odası çalışanlarını bodruma götürdüklerini, yönetimin panik yaratmamak için sessiz kaldığını, bodruma götürülenlerin de hiçbir şey söylemediğini aktardı.

Fabrikadan ayrılan işçilerin bir kısmı da The Telegrapg'a, soğutma göletinin çevresine kara mayınları yerleştirilirken işgücünün tehlikeli derecede düşük seviyelere indirildiğini bildirdi. İşçilerden biri, "Sıkı bir rejim hapishanesindeymişiz gibi hissettiriyor: sürekli psikolojik baskı, tüm iletişimi kesen ve cep telefonlarını yasaklayan ailelerle iletişim kurmanın hiçbir yolu yok" diye kaydetti.

RUS İŞGALCİLER, UAEA MİSYONUNUN SANTRALİ ZİYARETİNİ ENGELLEMEK İSTİYOR

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) misyonunun, gelecek hafta Rus işgali altında bulunan Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Ukrayna’daki Zaporijjya Nükleer Santrali’ni ziyaret etmesi planlanıyor. Öte yandan Rus işgal güçlerinin, UAEA ziyaretinin gerçekleşmesini engellemek için her gün provokasyonlar düzenlediği de ifade ediliyor.

Ukrayna Enerji Bakanı Danışmanı Lana Zerkal, Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) misyonunun, gelecek hafta  Zaporijjya Nükleer Santrali’ni ziyaret etmesi beklendiğini bildirmişti. NV Radio'ya konuşan Zerkal, “IAEA misyonunun ziyareti önümüzdeki hafta planlanıyor, şu an tüm lojistik rotalar ve oraya nasıl ulaşılacakları konusunda kararlar alınıyor. Rusya’nın misyonun Ukrayna topraklarından giriş yapmasını kabul etmesine rağmen, şu an santral çevresindeki durumu kötüleştirerek misyonun hedefe ulaşmaması için elinden geleni yapıyorlar” diye kaydetmişti.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi de 25 Ağustos 2022'de, UAEA misyonunun derhal Zaporijjya Nükleer Santrali’ni ziyaret etmesi gerektiğini vurgulamıştı.

TARİHTE İLK KEZ ZAPORİJJYA NÜKLEER SANTRALİ’NİN ELEKTRİK ŞEBEKESİYLE BAĞLANTISI KESİLDİ

Ayrıca Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kuruluşu Energoatom yine 25 Ağust 2022 tarihinde “İşgalcilerin eylemleri, (Zaporijjya Nükleer Santrali’nin) elektrik şebekesiyle bağlantısının tamamen kesilmesine neden oldu. Bu, santral tarihinde bir ilk” diye bildirmişti.

Energoatom, nükleer tesisin civarında çıkan yangınların, santrali Ukrayna’nın elektrik şebekesine bağlayan hatta zarar verildiğini ve bunun sonucu santralin Ukrayna’nın ulusal tedarik sistemiyle bağlantısının koptuğunu duyurdu. Ayrıca kurum, diğer üç elektrik hattının Rus güçleri tarafından düzenlenen “terör saldırıları nedeniyle daha önce hasar gördüğünü” hatırlattı.

ZAPORİJJYA NÜKLEER SANTRALİ AYLARDIR RUS İŞGALİ ALTINDA

Rus birlikleri Mart ayının başında Energodar kentinde bulunan Zaporijjya Nükleer Santralini ele geçirmişti. Rus işgal güçleri, nükleer santrali askeri üs olarak kullanıyor. Ukrayna ordusunun nükleer santrale ateş açmayacağının farkında olan Ruslar, santralde ağır teçhizat ve mühimmat depoluyor.

“RUSYA, SANTRALİ NÜKLEER FELAKET KORKUSUNU ARTIRMAK İÇİN KULLANIYOR”

ABD merkezli düşünce kuruluşu Savaş Çalışmaları Enstitüsü (ISW), 3 Ağustos’ta yayımladığı değerlendirme raporunda, Rus işgal güçlerinin Zaporijjya Nükleer Santralini, nükleer felaket korkusunu artırmak ve Batı’nın Ukrayna’ya sağladığı askeri desteğini azaltmak için kullandığını vurguladı. Raporda, “Zaporijjya Nükleer Santrali yakınlarında konuşlandırılan Rus güçleri, son haftalarda Nikopol’deki ve başka yerlerdeki Ukrayna mevzilerine saldırarak, Ukrayna’yı kasıtlı olarak zor bir duruma soktu; ya Ukrayna, uluslararası kınama ve nükleer bir felaket (Ukrayna ordusunun bunu yapması muhtemel değildir) riskini göze alarak atarak ateş açar, ya da Ukrayna Rus güçlerine, ‘güvenli bölgeden’ Ukrayna mevzilerine ateş etmeye devam etmelerine izin verecek.” ifadelerini kullandı.

Energodar Belediye Başkanı Dmıtro Orlov ise Rus işgal güçlerinin, Ukrayna ordusunu nükleer santrale saldırmakla suçlamak için komşu köylerinden işgal altında bulunan Energodar kentine ateş açtığını duyurdu.

RUS TÜMGENERALDEN TEHDİT

Zaporijjya Nükleer Santralinde konuşlandırılan Rus birliklerinin komutanı Tümgeneral Valeriy Vasilyev, 7 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “Burası ya özgür Rus toprağı olacak ya da küle dönecek… Bildiğiniz gibi Zaporijjya Nükleer Santralindeki tüm önemli tesislere mayın döşedik. Bunu düşmanımızdan gizlemiyoruz. Onları uyardık. Düşman santralinin ya Rusya’nın ya da hiç kimsenin olacağını biliyor.” ifadelerine yer vermişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.