SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'dan Harkiv'e saldırı: 1'i çocuk 9 ölü

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2022 10:54
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2022 13:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'dan Harkiv'e saldırı: 1'i çocuk 9 ölü

Rusya, Ukrayna'nın Harkiv bölgesindeki bir mahalleye saldırdı. Sivilleri hedef alan Rusya, 1'i çocuk 9 kişinin ölümüne sebep oldu.

Rusya, Ukrayna'daki geniş çapı işgal girişimini sürdürüyor. Dün gece Harkiv bölgesinde sivilleri hedef alan Rusya, saldırılarına ara vermeden devam ediyor.

1'İ ÇOCUK 9 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Rusya, Ukrayna'nın Harkiv bölgesindeki bir mahalleye saldırdı. Saldırı sonucunda 1'i çocuk 9 kişi hayatını kaybetti. Savunmasız sivilleri hedef alan Rusya, 35 kişinin yaralanmasına sebep oldu. Ukrayna Ankara Büyükelçiliği saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Ruslar, Harkiv'de bir mahalleye saldırdı, en az 6 kişi öldü ve en az 16 kişi yaralandı. Rusya, Avrupa'nın ortasında insanları katletmeye devam ediyor. Putin'i (Rusya Devlet Başkanı) durdurmanın tek yolu, Ukrayna'ya azami askeri yardımı sağlamak ve Rusya'ya çok daha sert yaptırımlar uygulamaktır" ifadelerini kullandı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI YÜKSELDİ!

Rusya'nın Harkiv'deki saldırısının ardından hayatını kaybeden savunmasız sivillerin sayısı 11'e yükseldi. Yaralanan sivillerin sayısı ise 37 oldu.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş altıncı ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.