SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, gece saatlerinde Ukrayna'nın Harkiv, Mıkolayiv, Zaporijjya ve Nikopol kentlerine saldırdı

Rusya, gece saatlerinde Ukrayna'nın Harkiv, Mıkolayiv, Zaporijjya ve Nikopol kentlerine saldırdı

Haber Giriş Tarihi: 04.08.2022 16:25
Haber Güncellenme Tarihi: 04.08.2022 16:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, gece saatlerinde Ukrayna'nın Harkiv, Mıkolayiv, Zaporijjya ve Nikopol kentlerine saldırdı

Rusya, Ukrayna’nın farklı yerlere saldırarak terör saçmaya devam ediyor. Rus ordusu 3 ile 4 Ağustos’u bağlayan gecede Mıkolayiv, Harkiv, Zaporijjya kentlerine füze atarken Nikopol kentine Grad çoklu roketatar sistemleriyle ateş açtı.

Rus ordusu gece saatlerinde yine Mıkolayiv, Harkiv, Zaporijjya ve Nikopol kentlerine saldırdı. Cephe hattı yakınlarında bulunan bu kentleri Rus ordusu devamlı ateş altında tutuyor. 

Mıkolayiv Belediye Başkanı Oleksandr Senkeviç, Rusya’nın saat 4.00 civarında kentin iki semtine füze saldırısı düzenlediğini duyurdu. Senkeviç saldırıda çok katlı binaların zarar gördüğünü aktardi.

Bununla birlikte Rus işgal güçleri gece saatlerde Harkiv’de füze attı. Saldırıda Nemışlanskıy sentindeki bir idari binanın zarar gördüğü bildirildi. Ayrıca Rus ordusunun bir önceki gün Harkiv bölgesindeki Çuguyiv kentine düzenlediği saldırılarda bir kişinin hayatını kaybettiğini ve 4 kişini yaralandığını aktarıldı.

Rusya’nın Zaporijjya’ya fırlattığı füzeleri sivil altyapı tesislerine ve tahıl depolarına zarar verdi. Zaporijjya Bölgesi Askeri İdaresi  Başkanı Oleksandr Sataruh, yaptığı açıklamada, “Düşman bölgemizdeki sivil altyapı tesislerini alaycı bir şekilde yok etmeye sürdürüyor" dedi.

Rus işgal güçleri tarafından gece saatlerinde acımasızca hedef alınan kentlerden biri de Nikopol oldu. Bölge yetkilileri işgalcilerin Grad çoklu roketatar sistemleriyle saldırdığı ve kente 60 roket attığını bildirdi. Saldırıda onlarca ev zarar gördü. Rus işgal güçleri, Nikopol kentine, askeri üs olarak kullandıkları Zaporijjya Nükleer Santralinden ateş açıyor.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.