SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Harkiv'e füze attı!

Haber Giriş Tarihi: 18.08.2022 01:35
Haber Güncellenme Tarihi: 18.08.2022 01:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Harkiv'e füze attı!

Rus işgalciler bu gece Ukrayna'nın Harkiv bölgesindeki Saltivka kentine füze ile saldırdı. Saldırı sonucunda 7 kişi hayatını kaybederken, 17 kişi yaralandı. Savunmasız sivilleri hedef alan Rusya, bölgedeki binaların yıkımına neden oldu.

Rusya, Ukrayna'daki işgal saldırılarını savunmasız sivilleri hedef alarak sürdürüyor. Rus güçleri, bu gece Ukrayna'nın Harkiv bölgesindeki Saltivka kentini füze ile vurdu. Kalibr füzesi ile saldırıda bulunan Rusya, 30 kişinin yaşadığı binayı yerle bir etti.

7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İşgalcilerin gerçekleştirdiği saldırı sonucunda 7 kişi hayatını kaybetti. Can güvenliği tehlikesi yaşayan 17 Ukraynalı sivil ise yaralandı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 30 kişinin yaşadığı binanın yıkıldığını kaydetti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Zelenskıy söz konusu saldırıyı, "Sivillere yönelik hiçbir gerekçesi olmayan ve saldırganın güçsüzlüğünü gösteren aşağılık ve alaycı bir saldırı" olarak tanımladı.

Harkiv Belediye Başkanı Igor Terekov, yaralananların hastanede tedavi edildiğini, evsizler için barınma imkanı sağlandığını belirtti.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş altıncı ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.