SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya Mıkolayiv'i S-300 füzeleriyle vurdu

Haber Giriş Tarihi: 19.08.2022 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 19.08.2022 11:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya Mıkolayiv'i S-300 füzeleriyle vurdu

Rusya, Ukrayna'nın Mıkolayiv kentine saldırmaya devam ediyor. Bu sabah Rus işgal güçlerinin kente S-300 füzeleriyle saldırdığı bildirildi.

Rus ordusu, Mıkolayiv kentine füze atmaya sürdürüyor. Mıkolayiv Bölgesi Askeri İdaresinden yapılan açıklamada, “19 Ağustos, saat 04.00 civarında kente S-300 tipi füzeleri fırlatıldı. Düşmanın attığı 3 füze, bir kere daha Petro Mogıla Karadeniz Ulusal Üniversitesini vurdu. Yakındaki evler zarar gördü. Bir kişi yaralandı. Ayrıca kentin başka bir bölgesinde bir işletme saldırılarda zarar gördü.” denildi.

2. defa füze saldırısına uğrayan Petro Mogıla Karadeniz Ulusal Üniversitesi

Bununla birlikte açıklamada Mıkolayiv bölgesinde cephe hattı yakınında bulunan yerleşim yerlerinin devamlı olarak saldırılara uğradığı belirtildi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.