SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın ardından Almanya'ya sığınan Kırım Tatarı iş adamı hayatını kaybetti

Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın ardından Almanya'ya sığınan Kırım Tatarı iş adamı hayatını kaybetti

Haber Giriş Tarihi: 03.08.2022 19:29
Haber Güncellenme Tarihi: 04.08.2022 19:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın ardından Almanya'ya sığınan Kırım Tatarı iş adamı hayatını kaybetti

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş yüzünden başka ülkelere sığınmak mecburiyetinde bırakılan sivillerden biri olan Kırım Tatarı iş insanı Ömer Umerov hayatını kaybetti. Umerov, can güvenliği tehlikesi ile yaşadığı Herson'dan Almanya'ya sığınmak zorunda kalmıştı.

Rusya, Ukrayna'da sivilleri hedef alarak can güvenliğini tehlikeye sokuyor. Rusya'nın başlattığı savaşın ardından güvenliği için Almanya'nın Köln kentine yerleşen Kırım Tatar iş insanı Ömer Umerov hayatını kaybetti. Ukrayna-Rusya Savaşı yüzünden sığınmacı olarak yaşamını yitiren ilk sığınmacı olduğu kaydediliyor. Umerov, Herson'da yaşıyordu.

Kırım Tatarı Milli Meclisi (KTMM) Almanya Temsilcisi Ahmet Özay, vefat eden iş insanı Umerov'un savaş dolayısıyla Köln'e sığındığını hatırlattı. Özay, Umerov'un Kalk Kuba Camisinin misafirhanesinde kaldığını belirtti. Özay, "Mevlamızdan rahmet, mağfiret geride kalan ailesine sabırlar diliyoruz" ifadelerini kullandı. Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı işgal etmesiyle birlikte vatanından ayrı kalan Umerov, Ukrayna'daki savaş yüzünden yaşadığı Herson'u terk etmek mecburiyetinde bırakılmıştı.

Merhuma, QHA olarak Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş altıncı ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor.

Birleşmiş Milletler (BM), en az 5 bin 327 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğine (BMMYK) göre, yerinden edilen kişi sayısı 10 milyon 107 bin 957’yi buldu. Savaşta en az 5 bin 327 Ukraynalı sivil hayatını kaybetti, 7 bin 257 sivil yaralandı. En az 357 çocuk hayatını kaybederken, 571 çocuk yaralandı.

Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.