SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’nın Ukrayna'yı işgale hazırlandığı iddia edildi

Rusya’nın Ukrayna'yı işgale hazırlandığı iddia edildi

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2021 09:54
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2021 09:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’nın Ukrayna'yı işgale hazırlandığı iddia edildi

ABD istihbaratından sızan belgede, Rusya’nın Ukrayna'yı işgale hazırlandığı iddia edildi. Rusya’nın Ukrayna’ya 175 bin askerin katılacağı bir saldırı hazırlığı yaptığı konusunda ABD istihbaratı uyarıda bulundu.

ABD istihbaratının Washington Post gazetesine sızdırdığı belgeye göre, Rus ordusunun gelecek yılın başlarından itibaren Ukrayna’ya farklı cephelerden saldırı başlatacağı ileri sürüldü. Rus birliklerinin konumlarını da içeren belgede, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimini 175 bin askerle yapacağı belirtildi. Belgede yeni top ve dolaylı atış ekipmanının yanı sıra 50 taktiksel birliğin Rusya tarafından Ukrayna sınırının yakınındaki birçok noktaya konuşlandırıldığı ileri sürüldü

RUSYA HEDEF ŞAŞIRTIYOR

Ukrayna, Rusya’nın sınıra 94 bin asker yığdığını açıklarken, ABD istihbaratının belgesinde şu anda taktik taburların toplam asker sayısının 70 bin civarında olduğu, bu sayının yakın zaman içinde 175 bine çıkacağı ve Rusya’nın hedef şaşırtmak için sürekli bir şekilde askerleri sınır boylarına sevk edip geri çektiği öne sürüldü.

Belgede, Rusya’nın daha önce de sınıra yığınak yapmasının işgalin hazırlık tatbikatı olduğu ifade edilirken, Rus ordusunun işgali hızlandırmak için şu anki konumlarındaki eğitim ekipmanlarını bırakıp yola devam edebileceği iddia edildi.
AA'nın bugün aktardığı habere göre Washington Post gazetesine konuşan bir yetkili ise Rusya’nın mevcut yığınağının bahar aylarında Ukrayna sınırına yaptığı yığınağın iki katı kadar olduğunu öne sürdü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.