SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Ukrayna'nın Mırgorod kentine 4 füze attı

Haber Giriş Tarihi: 24.08.2022 16:07
Haber Güncellenme Tarihi: 24.08.2022 16:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Ukrayna'nın Mırgorod kentine 4 füze attı

İşgalci Rusya, Ukrayna’nın Poltava bölgesine füze saldırısı düzenledi. Rus füzeleri Mırgorod kentindeki askeri altyapı tesisini hedef aldı.

Rus ordusu, bugün Ukrayna’nın Poltava bölgesindeki Mırgorod kentine 4 füze attı. Poltava Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Dmıtro Lunin, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Mırgorod’a 4 füze atıldı. Ayrıntıları öğreniyoruz.” diye bildirdi.

Daha sonra Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, saat 11.00 civarında Rus savaş uçaklarından kente tahminen Kh-22 füzelerinin atıldığı bildirildi. Açıklamada, saldırı sonucu yangının çıktığı, itfaiye ve arama kurtarma ekiplerinin olay yerinde çalışmaya devam ettiği belirtildi.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş altıncı ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.