SON DAKİKA
Hava Durumu

Sibirya'da 6 gündür süren yangında 3 milyon hektar alan kül oldu!

Haber Giriş Tarihi: 30.07.2019 13:19
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2019 16:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sibirya'da 6 gündür süren yangında 3 milyon hektar alan kül oldu!

Rusya’nın Sibirya bölgesinde 6 gün önce çıkan ve tüm müdahalelere rağmen söndürülemeyen yangında 3 milyon hektarlık orman kül oldu.

Rusya’nın Sibirya bölgesinde çıkan orman yangını, itfaiye ekiplerinin müdahalelerine rağmen 6 gündür devam ediyor.

YERLEŞİM ALANLARI DA TEHDİT ALTINDA

Yangının söndürülmesi için yoğun çaba sarf edilirken şiddetli rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın, Ural ve Volga bölgelerine kadar ulaştı. Ankara'nın yüzölçümüne denk bir alan kül olurken, yangın nedeniyle birçok orman canlısı telef oldu, yerleşim yerlerinin de tehdit altında olduğu ifade ediliyor.

Rusya Sağlık Bakanlığı, duman zehirlenmesi ihtimaline karşı afet bölgesindeki kasabalara maske gönderdi. Yangının ulaştığı köyler ise Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ekipleri tarafından tahliye edildi.

YANGINA HALK DESTEĞİ

Havadan müdahale ile desteklenen çalışmalara rağmen yangının söndürülememesi vatandaşların büyük bir kampanya başlatmasına neden oldu. Gönüllüler, Sibirya’daki orman yangınının söndürülmesi için görevli ekipler ile beraber çalışıyor.

YAĞMUR YAĞMAZSA SÖNDÜRÜLEMEYECEK

Rus basınına demeç veren Sibirya’daki Krasnoyarsk Bölgesi’nin Valisi Aleksandr Uss, çıkan yangın nedeniyle bölgedeki doğal hayatın tehdit altında olduğunu ve bölge ikliminin bu yangından etkileneceğini ifade etti.

Uss, yangın söndürme çalışmalarında 12 ton su taşıma kapasitesi olan Be-200 tipi uçaklar ile müdahale edildiğini fakat çabaların yeterli olmadığını söyledi. Yangının söndürülmesi için büyük çaba sarf edildiğini ve bundan sonra tek çarenin yağışlar olacağını ifade eden bölge valisi, yağmur yağmaması halinde yangını uzun bir süre kontrol edemeyeceklerini sözlerine ekledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.