SON DAKİKA
Hava Durumu

Siyasi tutsak Edem Bekirov yataktan kalkamıyor

Siyasi tutsak Edem Bekirov yataktan kalkamıyor

Haber Giriş Tarihi: 22.07.2019 18:13
Haber Güncellenme Tarihi: 04.10.2019 17:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Siyasi tutsak Edem Bekirov yataktan kalkamıyor

Ağır hasta Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Bekirov’un sağlık durumu yine kötüleşti. Omurgasındaki sinir sıkışması nedeniyle Bekirov’un yataktan kalkamadığı bildirildi.

Siyasi tutsağın kızı Eleonora Bekirova, “Rusya ve Kırım’ın insan hakları yetkilileri babamın ev hapsine sevk edilmesine yardımcı olmaya söz verirken; babam yavaş yavaş tutukevinde ölüyor. Bugün avukat Aleksey Ladin tutukevindeki revirde tutulan babamı ziyaret edemedi. Babamın omurgasında bir sinir sıkıştı bu yüzden o yatağından kalkamıyor. Babam büyük acılar çekiyor fakat gerekli tıbbi yardım kendisine sağlanmıyor. Acil olarak ona ağır kesici iletmeye çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sağlık çalışanının Bekirov’daki sinir sıkışmasını doğruladığını anlatan avukat Aleksey Ladin, “Neden böyle bir durum oluştu yorum yapamam çünkü müvekillimle görüşemedim. Belki tutukevinde tutulma şartları etkiledi.” diye kaydetti.

Bilindiği gibi 15 Temmuz 2019’da Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Rus İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova ile görüşmüştü. Görüşme neticesinde Ukrayna vatandaşı siyasi tutsaklar Edem Bekirov, Pavel Grip, Vladimir Baluh, Vladimir Dudka ve Stanislav Klıh’ın bağımsız doktorlar tarafından muayene edilmesi konusunda anlaşıldığı bildirilmişti.

Öte yandan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 10 Temmuz'da Bekirov hakkında yeni karar almıştı. Kararda, bağımsız uzman doktorların Bekirov’u muayene etmesi ve her bir sağlık sorunuyla ilgili ayrı ayrıntılı rapor hazırlaması gerektiği belirtilmişti.

SİYASİ TUTSAK EDEM BEKİROV

Herson bölgesindeki Novoaleksiyivka kasabasında ikamet eden 1961 doğumlu Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov, işgal edilen Kırım’da yaşayan annesini ziyaret etmek için 12 Aralık 2018 tarihinde yarımadaya Çongar kontrol noktasından giriş yaparken Rus işgalci görevliler tarafından alıkonulmuştu.

Kalp hastası olan ve sağ ayağı olmadığı için protez bacak kullanan Bekirov’un saat 08.30 civarında gözaltına alındığı bildirilmişti. Günde 16 hap alması gereken Bekirov’dan akşam saatlerine kadar haber alınamamıştı. Daha sonra Bekirov, eşini arayarak kendisinin Akmescit’teki FSB şubesinde tutulduğunu bildirmişti.

13 Aralık 2018 tarihinde, Kırım’da bulunan Kremlin kontrolündeki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov hakkında tutuklama kararı almıştı. FSB’nin sözde Kırım Müdürlüğünün 20 Aralık 2018 tarihinde, Edem Bekirov’a sözde “resmi” suçlama yönelterek, onu Rusya Ceza Kanununun 222. maddesinin 2. fıkrası ve 222.1. maddesinin 2. fıkrası uyarınca yasa dışı silah kaçakçılığı ve patlayıcı maddeleri yasa dışı satın alma, depolama veya bir başkasına temin etmekle suçladığı aktarılmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.