SON DAKİKA
Hava Durumu

Taras Kozak'a ait Rus yanlısı medya kuruluşlarına yaptırım kararı alındı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin, Muhalefet Platformu – Yaşam İçin Partisi’nden milletvekili Taras Kozak’a ve sekiz yayın kuruluşuna uygulanması istediği yaptırım kararını yürürlüğe koydu. Yaptırımların beş yıl boyunca uygulanacağı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2021 23:27
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2021 22:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Taras Kozak'a ait Rus yanlısı medya kuruluşlarına yaptırım kararı alındı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, "propagandaya karşı mücadele" kapsamında medya kuruluşlarına uygulanan yaptırımları açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Zelenskıy, Novini medya şirketine bağlı 112 Ukrayna TV ve bölgesel yayınları, ZIK ve NewsOne adlı televizyon kanallarının, Rus propagandası yaptığı ve Rusya tarafından finanse edildiği için yayınlarının beş yıl süreyle askıya alındığını bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, ülkede Rus propagandası yapan medya kuruluşlarına yönelik yaptırım kararlarının yürürlüğe girdiğini açıkladı. Konuyla ilgili bugün sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Zelenskıy, "Yaptırımlar zor kararlardır. Ukrayna olarak, ülkemizi, AB ve Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunda baltalayan saldırgan ülke tarafından finanse edilen propagandayı değil, ifade özgürlüğünü güçlü bir şekilde destekliyoruz. Bağımsızlık için mücadele, hakikat ve Avrupa değerleri için bilgi savaşında verilen yöntemdir" diye bildirdi.

"RUSYA'YA HİZMET ETTİKLERİ KANITLANDI"

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı, dün Ulusal Güvenlik ve Savunma Komitesi'nin, Muhalefet Platformu – Yaşam İçin Partisi Milletvekili Taras Kozak'a ve bağlantılı olduğu televizyon kanallarına yaptırım uygulama kararını onayladı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yuliya Mendel, yaptırım kararı ile ilgili, "Kanalların finansmanının Rusya tarafından gerçekleştirildiği ve kanalların Ukrayna ile savaşta bir araç olarak kullanıldığı doğrulandı." dedi.

NewsOne ve ZiK ve 112 Ukrayna medya kuruluşları ise yayımladıkları bildiride, "Bu kararı sakıncalı medyaya siyasi bir misilleme olarak görüyoruz" dedi. 

YAYIN KURULUŞLARINA ALINAN YAPTIRIM KARARLARI

Açıklamada yayın kuruluşlarına uygulanacak yaptırımların içeriği de bildirildi. Buna göre uygulanacak yaptırımlar şu şekilde:

-Varlıkların bloke edilmesi

-Ticaret işlemlerinin kısıtlanması

-Kaynakların, uçuşların ve ulaşımın Ukrayna topraklarından geçişini sınırlamak

-Ukrayna’dan sermayenin çekilmesini önlemek

-Ekonomik ve mali yükümlülüklerin yerine getirilmesinin askıya alınması

-Kanun uyarınca yaptırıma tabi olan kişiler tarafından ihraç edilen menkul kıymetlerde işlemlerin tamamen veya kısmen yasaklanması

-İzinlerin, yabancı bir devletten Ukrayna’ya ithalat için izinlerin veya Ukrayna’dan döviz değerlerinin ihraç edilmesinin sona ermesi ve yabancı bir devlet tarafından verilen ödeme kartlarından nakit verilmesinin kısıtlanması

-Teknoloji transferinin yasaklanması, fikri mülkiyet haklarının nesnelerine ilişkin haklar

YAPTIRIM KARARI NEDEN ALINDI?

Ukrayna basın kuruluşunun Ukrayna Güvenlik Servisi ve Cumhurbaşkanlığı ofisindeki kaynaklarına dayandırarak verdiği habere göre, Taras Kozak ve onunla bağlantılı şirketlere yönelik yaptırım kararının alınmasının arkasında, bu şirketlerin ülkenin Rusya yanlısı teröristlerin işgali altında bulunan Donbas bölgesinde finansal şemalarda yer aldığının kanıtlanması oldu. Ukrayna özel servisleri tarafından yapılan soruşturma sırasında, Rusya destekli teröristlerin işgali altındaki bölgelerinde kömür tedariki ile ilgili yapılan şemalarda bu şirketlerin bağlantısının bulunduğu tespit edildi. Böylece Kozak'a "Suç Yoluyla Elde Edilen Gelirlerin Yasallaştırılması (Aklama), Terörün Finansmanı ve Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanı Hakkında" yasası uyarınca yaptırım uygulandığı belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.