SON DAKİKA
Hava Durumu

TBMM Başkanı Şentop, Yunan makamlarının İskeçe Türk Birliğine baskılarını hatırlattı

TBMM Başkanı Şentop: İskeçe Türk Birliği'nin kapatılması ile ilgili konuştu. ‘’İsminde Türk geçtiği için kapatılması, üstelik bunun AİHM kararlarına rağmen devam ettirilmesi kabul edilemez" dedi

Haber Giriş Tarihi: 23.12.2021 11:31
Haber Güncellenme Tarihi: 23.12.2021 11:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TBMM Başkanı Şentop, Yunan makamlarının İskeçe Türk Birliğine baskılarını hatırlattı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı kapsamında Üsküp'te gerçekleştirdiği konuşmada, Yunan makamlarının Batı Trakya'da İskeçe Türk Birliği'nin kapatılmasına yönelik çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Şentop, ‘’İsminde Türk geçtiği için kapatılması, üstelik bunun AİHM kararlarına rağmen devam ettirilmesi kabul edilemez" dedi

Kuzey Makedonya’da yaşayan Türklerin resmi bayramı olan 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı kapsamında düzenlenen resepsiyona katılan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop,  "Bugün her fırsatta Batı Trakya’da yaşayan soydaşlarımızın Türkçeyi kullanmalarına engel olunmakta, Türk kelimesinin kullanılması bile yasaklanmaktadır. İskeçe Türk Birliği'nin isminde Türk geçtiği için kapatılması, üstelik bunun AİHM kararlarına rağmen devam ettirilmesi kabul edilemez" ifadelerini dile getirdi.

"TÜRK KELİMESİNİN KULLANIMI BİLE YASAKLANMIŞTIR...."

Günümüzde küreselleşmenin baş döndürücü bir hızda ilerlediğini, ülkeler arasında olduğu gibi insanlar arasında da kültürel sınırların kalktığını ve geçişkenliğin arttığını vurgulayan Şentop, Teknolojinin ve sosyal medyanın baş döndürücü bir hızda ilerlediğini hatırlatan belirtti. Bunun lisanların arılığı noktasında korkutucu bir tablo ortaya çıkardığını dile getirdi. Türkçenin Arapçadan, Farsçadan, Rumcadan, Makedoncadan, Avrupa dillerinden aldığı kelimeler, deyişler, deyimler ve ifadelerle zenginleştiğini, tekamül ettiğini ve bugünkü mükemmeliyetine ulaştığını belirterek, "üzülerek belirtmeliyim ki yaşadıkları ülkelerde azınlık durumunda bulunan soydaşlarımız Türkçenin kullanımı konusunda ciddi zorluklarla karşılaşmıştır. Özellikle Orta Asya ve Kafkas ülkelerinde yaşayan kardeşlerimizin Türkçeyi konuşmaları, öğrenmeleri ve kullanmaları vaktiyle yasaklanmış, türlü baskılarla insanımıza eziyet edilmiştir" diye konuştu.

Balkanların farklı ülkelerinde geçmişte yaşananların acı bir şekilde Türk toplumunun hafızasında yerini koruduğunu vurgulayan Şentop, bu günlerde bölgede yaşanan gelişmelerden bahsetti. Konuyla ilgili "Maalesef Türkçeye karşı hoşnutsuzluk, baskılar halihazırda da başta Yunanistan olmak üzere bazı ülkelerde devam etmektedir. Bugün her fırsatta Batı Trakya’da yaşayan soydaşlarımızın Türkçeyi kullanmalarına engel olunmakta, Türk kelimesinin kullanılması bile yasaklanmaktadır. İskeçe Türk Birliği'nin isminde Türk geçtiği için kapatılması, üstelik bunun AİHM kararlarına rağmen devam ettirilmesi kabul edilemez. Bir gerçek varsa, siz o gerçeği ne kadar görmezden gelirseniz gelin o gerçek var olmaya devam edecektir" açıklamalarını gerçekleştirdi.

Mustafa Şentop, Kuzey Makedonya’daki durumun geçmişe kıyasla daha iyi olduğunu, bugün Türklerin haklarının Anayasa ile garanti altına alındığını aktardı. Buradaki Türklerin Kuzey Makedonya toplumunun eşit ve kurucu vatandaşları olarak kabul gördüğünü belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.