SON DAKİKA
Hava Durumu

The Guardian, Rusya’nın Ukrayna’ya olası saldırı planlarını yayımladı

The Guardian, Rusya’nın Ukrayna’ya olası saldırı planlarını yayımladı

Haber Giriş Tarihi: 23.12.2021 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 23.12.2021 11:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
The Guardian, Rusya’nın Ukrayna’ya olası saldırı planlarını yayımladı

Rusya Federasyonu, Ukrayna sınırında ve işgal altındaki Kırım’daki askeri varlığını artırıyor. The Guardian gazetesi, şu an için Ukrayna sınırına yakın bölgelerde yaklaşık 175 bin Rus askerinden oluşan yaklaşık 100 taktik grubunun bulunduğunu ileri sürdü. Öte yandan, Guardian'ın haberinde, Rusya'nın, askeri bir saldırı için üç senaryo düşündüğü kaydedildi.

Rusya ordusu, yüzlerce tank, topçu ve hatta kısa menzilli balistik füzeleri, Ukrayna sınırlarının çok yakınında konuşlandırarak bölgedeki gerginliği artırdı. İngiliz The Guardian gazetesine konuşan uzmanlar, Rusya’nın tahmini saldırı senaryolarını değerlendirdi.

RUSYA'NIN UKRAYNA'YA OLASI ÜÇ SALDIRI SENARYOSU

Gazetenin yayımladığı makaleye göre senaryolardan biri 3 veya 5 yönden aynı anda yapılan saldırıyı öngörüyor.  Rusya’nın kendi topraklarından ayrıca Kırım, Belarus, Transdinyester’den saldırıya geçebileceği belirtildi.

İkinci senaryoya göre Rusya, işgal altındaki Kırım’a karadan bir “koridor” açmak için Herson bölgesine saldıracak. Çatışmalar ise Herson ve Donbas bölgelerinde gerçekleşecek.

Üçüncü senaryo ise, ABD ve NATO'nun Rusya ile yaptığı müzakereler sırasında taviz vermesi. Bunun sonucunda, diplomatik bir zafer kazanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ordusunu geri çekebilir.

Rusya Federasyonu, Ukrayna sınırlarındaki askeri hareketlilik ve askeri yığınağına hız kesmeden devam ederken bölgede sular bir türlü durulmuyor. Uzman analistler, Rusya’nın işgal planına dair farklı senaryoları gündeme getiriyor. Bu senaryoların büyük bir çoğunluğunda, Rusya Federasyonu’nun saldırgan politikaları ve bunların her iki tarafın halkları için yıkıcı sonuçları mevcut.

QHA Yazarı, Çankırı Karatekin Üniversitesi, İİBF, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sezai Özçelik, bölgedeki güncel durumu, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal senaryolarını ve “Ukrayna’nın Finlandizasyonu” ihtimalini değerlendiren bir makale kaleme aldı. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırı planlarına ilişkin analizi okumak için tıklayınız:

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.