SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik: TİKA’nın 1000 eğitim projesinin 350’si Kuzey Makedonya’da

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik: TİKA’nın 1000 eğitim projesinin 350’si Kuzey Makedonya’da

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2021 10:09
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2021 10:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA Başkan Yardımcısı Çevik: TİKA’nın 1000 eğitim projesinin 350’si Kuzey Makedonya’da

Kuzey Makedonya'da 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı coşkuyla kutlandı. Başkent Üsküp'te dün gerçekleşen törende konuşan TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, TİKA'nın Kuzey Makedonya'daki faaliyetlerini dile getirdi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı'nı tebrik etti. Üsküp'te düzenlenen törende konuşan Çevik, Türkiye'nin bölgedeki yardımlarını ifade etti. TİKA Başkan Yardımcısı Çevik'in açıklamaları şöyle:

“TÜRK DİLİ TÜRK MİLLETİNİN KALBİDİR, ZİHNİDİR KUTSAL HAZİNESİDİR”

"Türkiye Cumhuriyeti tarafından 1970 yılından itibaren, gerçekleştirilen kalkınma yardımları 1992 yılından itibaren resmi kalkınma yardımlar olarak gerçekleşmektedir. Sovyetler Birliğinin dağılması ile 5 ülke ofisi ile Orta Asya’ya hizmet eden TİKA, bugün 170’ten fazla ülkeye kalkınma yardımı yapmaktadır. Farklı din kültür ve medeniyetin buluşma noktası olan ve özlenen barışın yurdu olan Balkanlar’da ise 2005 yılında Kuzey Makedonya’da kurulan TİKA 16 yılda 1200 proje hayata geçirmiştir. Bunların yaklaşık % 37’si eğitim projeleridir. Dünyada uyguladığı bin eğitim projesinin 350 tanesini Kuzey Makedonya Devleti ile uygulamış inşa ettiği yaklaşık 335 okuldan 55 tanesini de Kuzey Makedonya’da yapmıştır.

Türkler yaşadıkları devletlerin çıkar ve milli menfaatlerini somut olarak gözetmişler ve hüsnü kabul görmüşlerdir. Jupa Yürük Türkü Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürük’ün ifadesi ile,'Türk Dili Türk milletinin kalbidir, zihnidir kutsal hazinesidir'. Kuzey Makedonya Türkleri, tıpkı Rumelide yaşayan ve Türkçe konuşan 10 milyon insan gibi tüm toplumlar ile birlikte barış ve esenlik içerisinde yaşamaktadır.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.