SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA'dan Kırgızistan'da okul yenileme projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kırgızistan’ın Çüy bölgesindeki Budenovka Ortaokulu'nu düzenlenen törenle hizmete girdi.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2019 14:22
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2019 16:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA'dan Kırgızistan'da okul yenileme projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kırgızistan’ın Çüy bölgesindeki Budenovka Ortaokulu'nu düzenlenen törenle hizmete girdi.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre ajans 2017 yılında Çüy Bölgesi Isık-Ata ilçesi Budenovka köyünde 1975 yılında hizmete açılan ortaokulun ana girişindeki bloğun dış cephe tadilatını yaptı.

http://qha.com.tr/haberler/kirgizistan-ve-turkiye-arasinda-tarimsal-is-birligi/23106/

2018 yılında da devam edilen proje kapsamında okulun pencereleri, çatı kaplaması ve diğer blokların dış cephesi yenilendi.

Açıklamada, okul binasının 17 farklı milletten yaklaşık 750 öğrencinin eğitim gördüğü 3 ayrı bloğun birleşmesinden oluştuğu belirtildi.

Okulun açılış törenine TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Recep Sula, Isık-Ata İlçesi Kaymakamı Bayış Kurmanov, yerel yöneticiler, köy sakinleri ve okul öğrencileri katıldı.

Törende konuşan Kaymakam Kurmanov, TİKA’ya bu bölgeye yaptığı desteklerden dolayı teşekkür etti.

http://qha.com.tr/haberler/tika-dan-kirgizistan-daki-issizlik-sorununa-destek/22489/

Projenin ilk destek olmadığını belirten Kurmanov, TİKA’nın daha önce “Nur-Nariste” çocuk kreşinin tadilatı, köy halkına temiz su temini projelerini de gerçekleştirdiğini anımsattı.

TİKA Başkan Yardımcısı Nurdun ise, “Türkiye, Kırgızistan’ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve ilk TİKA ofisini buraya açan ülkedir." dedi.

Nurdun, 1992 yılından beri birçok alanda projeler gerçekleştirildiğini dile getirerek, "Bunun içinde eğitimin yeri ise çok önemlidir. Buradaki çocuklar da ülkenin geleceğidir. Yapılan bu yatırımlar geleceğe yatırımdır. Bununla birlikte, buradaki insanların yüzündeki mutluluğu görünce biz de çok büyük bir sevinç yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tören, öğrencilerin geleneksel Kırgız ve Türk danslarını sergilemesiyle son buldu.

http://qha.com.tr/haberler/turkiye-turizm-tecrubesini-kirgizistan-ile-paylasiyor/10796/
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.