SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA'dan Özbekistan'da Nevruz kutlaması

Haber Giriş Tarihi: 03.04.2019 11:12
Haber Güncellenme Tarihi: 03.04.2019 11:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA'dan Özbekistan'da Nevruz kutlaması

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te her yıl geleneksel olarak kutlanan Nevruz Bayramı kapsamında coşkulu bir etkinliğe imza attı.

Nevruz etkinliğine Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er ve büyükelçilik çalışanları ile Özbekistan Dışişleri Bakanlığı, Özbekistan Yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı görevlileri, yerel yönetim temsilcileri ve TİKA yetkilileri katıldı.

TİKA'nın coşkulu Nevruz etkinliğinde, katılımcılara geleneksel Özbek pilavı ikram edildi. Özbekistan ve Türkiye müzikleri dinletisi eşliğinde geleneksel folklor gösterileri icra edildi.

Nevruz programında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, “Doğanın yeniden dirilişini, bolluk ve bereketi ile bahar mevsiminin gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramını kutlamak üzere siz değerli Özbek kardeşlerimiz ve misafirlerimizle ile bir araya gelmekten mutluyuz. Türk Dünyasının en önemli bayramlarından olan Nevruz, Orta Asya’dan Balkanlara, Ortadoğu’dan, Kafkaslara yayılan geniş bir coğrafya da binlerce yıldır kutlanmaktadır. Nevruz, bu büyük coğrafyada yaşayan haklar için aynı zamandan barışın ve kardeşliğin en önemli sembolüdür. Hepimizin aynı kökten aynı ruhtan geldiğini hatırlatan güzel bir vesiledir. İşte bu vesile ile Nevruz yemeği sofrasında bizleri bir araya getiren Yunus Recebi Mahallesi Aksakalını ve Türkiye’nin Özbekistan’daki dost eli olan TİKA Taşkent Program Koordinasyon Ofisini tebrik ediyorum.”  değerlendirmesinde bulundu.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Dr. Ali İhsan Çağlar da,  “Nevruz aynı zamanda Orta Asya’daki çetin kış şartlarından sonra bahara ulaşıp, hayata tutunma anlamını taşır. Bu nedenle insanlar tüm yaşam alanlarında bahara ulaşmanın sevincini hep birlikte yaşamayı bir gelenek haline getirmişlerdir. Biz de bugün burada ofisimizin bulunduğu mahalle sakinlerimiz ile birlikte bahara ulaşma ve yeniden diriliş sevincimizi hep birlikte yaşamak üzere toplandık. Birlikte nevruz aşımızı yiyip, bu yeni yılda hep işlemlerimizin ve sofralarımızın bereketli olması için dua edeceğiz, hem de yeniden dirilişin sevincini hep birlikte yaşayacağız.” şeklinde konuştu.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.