SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA Makedonya'da bir Türk okulunu yeniden inşa etti

Haber Giriş Tarihi: 08.11.2012 12:07
Haber Güncellenme Tarihi: 08.11.2012 12:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA Makedonya'da bir Türk okulunu yeniden inşa etti
Makedonya'da yörük Türkler'in yaşadığı Çelevez Köyü'nde, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kerpiçten yapılan ve eğitime uygun olmayan okul binası, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından yenilenerek hizmete sunuldu.
     Makedonya'nın Demirkapı Belediyesi'ne bağlı Çelevez Köyü'nde yaptırılan okul binası, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, TİKA Üsküp Koordinatörü Dr. Mahmut Çevik, Demirkapı Belediye Başkanı Trayçe Dimitirev ve çok sayıda vatandaş katıldı. Okul öğrencilerinin açılış için düzenledikleri program, katılımcılardan büyük alkış aldı.
     TİKA Üsküp Koordinatörü Dr. Mahmut Çevik, burada yaptığı konuşmada, kurum olarak her zaman bilgi ve eğitimi ön planda tutan projelere öncelik verdiklerini, bu nedenle buradaki çocukların eğitim gördüğü kullanılamaz haldeki okulun onarımına değil yeniden yapımına yönelik karar aldıklarını söyledi.
     Çevik, "Okullar ve eğitim, bir milletin, bir devletin geleceğidir. Dolayısıyla biz milletlerin, toplumların geleceğine etki edecek eğitim programlarını uyguluyoruz" dedi. Makedonya'da TİKA tarafından onarılan onlarca okul olduğunu söyleyen Çevik, bu projeleri Makedonya hükümeti ve yerel idarelerin işbirliğiyle hayata geçirdiklerini belirtti.
     Mahmut Çevik, "Burası Yörük Türkleri'nin yaşadığı bir köy. Biz de bu köyün geleceğine bir katkı sağlamış olduk. Önümüzdeki günlerde diğer köylerde yapacağımız değerlendirmeler ve fizibilite çalışmalarında yeni projelere karar vereceğiz" dedi.
    
     -Yeni yapılan okulda öğrenciler Türkçe eğitim görüyor-
    
     Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer de "Türkiye'nin yüz akı" TİKA'nın, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Makedonya'da da pek çok tarihi ve kültürel eserin restorasyon projesine ve bunun gibi pek çok eğitim projesine imza attığını söyledi.
     Yeniden yapılan okulun köy için çok önemli olduğunu belirten Sökmensüer, "Çelevez Köyü'ndeki bu okul bildiğim kadarıyla 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kerpiçten inşa edilmiş. Koşulları eğitim için yeterli olmayan bina iki sene öncesine kadar faaliyetlerine devam ederken bugün Belediye Başkanı'nın tahsis ettiği arazi üzerine TİKA'nın yaptığı bu pırıl pırıl okulda eğitim görme imkanına kavuşacaklar" diye konuştu.
     Demirkapı Belediye Başkanı Trayçe Dimitirev ise Makedonya'nın en güzel ilkokullardan birine TİKA desteğiyle sahip olduklarını söyledi. Demirkapı Belediyesi'nce, ülkede yaptıkları çalışmalar dolayısıyla Türkiye'nin Üsküp Büyükelçiliği ve TİKA'ya plaket verildi.
     Makedonya'nın küçük ve az gelişmiş belediyelerinden olan Demirkapı'da 4 bin 454 kişi yaşıyor. Demirkapı'nın nüfusunun yüzde 19'u ise Türkler'den oluşuyor.
     TİKA tarafından, eski okulda yapılan incelemeler sonucunda, okul çatısının çökmek üzere olduğu, çatının yağmur sularını geçirmesi nedeniyle iç ve dış duvarlarda belirgin hasarların oluştuğu, ahşaptan yapılmış taşıyıcı kolonlar çürüdüğü için binanın statik açıdan güvensiz hale geldiği tespit edilmiş, belediye ile yapılan görüşmelerde yeni okul binası yapılması kararlaştırılmıştı.
     TİKA tarafından yeniden inşa edilen okulda tüm öğrenciler Türkçe eğitim görüyor.

AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.