SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA, Özbekistan'da mesleki iş Türkçesi eğitim semineri düzenledi

TİKA tarafından Özbekistan'da mesleki iş Türkçesi eğitim semineri düzenlendi. Seminerde Ankara'dan gelen akademisyenler ders verdi.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2021 13:09
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2021 13:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA, Özbekistan'da mesleki iş Türkçesi eğitim semineri düzenledi

TİKA tarafından Özbekistan'da mesleki iş Türkçesi eğitim semineri düzenlendi. Seminerde Ankara'dan gelen akademisyenler ders verdi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından İş Dünyası Eğitim Programı (İŞDEP) kapsamında 29 Kasım-10 Aralık'ta Özbekistan'da mesleki iş Türkçesi eğitim semineri yapıldı. Eğitim seminerinde Ankara’dan gelen akademisyenler görev yaptı.

Semerkant Uluslararası İpek Yolu Üniversitesi ve Taşkent Devlet Şarşinaslık Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen mesleki iş Türkçesi eğitim seminerleri Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Ankara Gazi Üniversitesi Türkçe öğretmenleri tarafından verildi. Eğitim seminerine çok sayıda Özbek öğrenci katıldı.

İki hafta devam eden eğitim semineri kapsamında turizm Türkçesi, sağlık turizmi Türkçesi, ofis ve yazışma Türkçesi ile işletme, bankacılık ve uluslararası ticaret Türkçesi gibi başlıklarla her biri 40 saatlik dersler verildi. Eğitim seminerinin sonunda Taşkent Devlet Şarkşinaslık Üniversitesinde sertifika töreni düzenlendi.

TİKA SEMİNERİNE YOĞUN İLGİ

Üniversitenin Türkoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Cumali Şabanov, burada yaptığı konuşmada, iş Türkçesi derslerine Özbek öğrencilerin çok büyük ilgi gösterdiğini kaydederek, seminerlere öngördükleri 80 katılımcı yerine 200’den fazla öğrencinin katıldığını belirtti. Şabanov, iş Türkçesi eğitim seminerlerini düzenlemesinden dolayı TİKA'ya ve Türkçe öğretmenlerine teşekkür etti.

TİKA Taşkent Program Koordinatörü Cemalettin Tüney de yurt dışındaki ilk iş Türkçesi eğitiminin Özbekistan’da düzenlendiğini aktararak, Özbekistan ile Türkiye arasında ticari-ekonomik ilişkilerin giderek arttığı bir dönemde iş Türkçesi öğrenmenin önemli olduğunu vurguladı. Tüney, TİKA olarak bundan sonra da ülkede Türkçe eğitimi seminerleri düzenlemeye destek olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Törende söz alan Türkçe öğretmenleri de ata yurdu Özbekistan’da Türkçe öğrenmeye yönelik büyük bir ilgi gördüklerini söyledi. Bu tür eğitimlerin kardeş halklar arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

ÖZBEK TÜRKÇESİ, TÜRKÇENİN BİR LEHÇESİDİR

Özbek Türkçesi, Türkçenin Doğu kısmını oluşturan bir Türk lehçesi. Özbek öğrencileri,  Özbek Türkçesinin yakın olmasından dolayı Türkçe öğrenmede herhangi bir zorluk çekmediklerini ifade etti.Mesleki iş Türkçesi eğitimine katılan Özbek öğrenciler ise Türkçeyi, özellikle iş Türkçesini bir Türk öğretmenden öğrenmenin sevincini yaşadıklarını söyledi.

Törenin sonunda iş Türkçesi semineri katılımcılarına sertifikaları takdim edildi. Özbek kursiyerler, Türkçe öğretmenlerine geleneksel Özbek kıyafetleri hediye etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.